Opinia komisji KUL o spowiedzi "furtkowej"

(fot. shutterstock.com)
diecezja.rzeszow.pl / psd

Komisja Wydziału Teologicznego KUL postuluje wprowadzenie oficjalnego zakazu praktyki tzw. spowiedzi furtkowej. Przygotowała w tej sprawie opinię.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Teologii
Opinia komisji teologicznej w sprawie tzw. spowiedzi furtkowej

1. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami pojawienia się nowej formy sprawowania sakramentu pokuty w postaci tzw. spowiedzi furtkowej. Jej geneza nie jest do końca jasna. Zwykle wskazuje się na założony w 2006 r. Krąg Miłosierdzia Kapłanów, skupiający księży żyjących charyzmatem Wspólnoty Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia w Rybnie koło Sochaczewa. Jak dotąd nie ma też jasno sprecyzowanej definicji "spowiedzi furtkowej". Już sama nazwa jest niejasna i tajemnicza. Niektórzy mówią tu o spowiedzi generalnej połączonej z modlitwą o uwolnienie. Takie określenie jest jednak mylące i może wprowadzać w błąd. Jak wynika z dostarczonych komisji materiałów, istota tej spowiedzi polega na zamykaniu "furtek" (stąd nazwa "furtkowa"), które grzech (osobisty lub "pokoleniowy") otwarł przed szatanem, dając mu w ten sposób pewną władzę nad człowiekiem. Cechą charakterystyczną "spowiedzi furtkowej" jest wysoce rozbudowany, aczkolwiek ograniczony do pierwszego przykazania Dekalogu (stąd nie jest to spowiedź generalna) rachunek sumienia oraz modlitwa o uwolnienie, czasem przybierająca formę uroczystego egzorcyzmu. Tego rodzaju praktyka domaga się pogłębionej refleksji oraz oceny teologicznej i pastoralnej.

2. Różne opisy "spowiedzi furtkowej" sugerują, że mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju synkretyzmem, polegającym na łączeniu sakramentu pokuty z elementami psychoterapii i egzorcyzmu. Te trzy elementy należy wyraźnie od siebie oddzielić, gdyż stanowią one trzy różne płaszczyzny niesienia pomocy człowiekowi. Ich przekraczanie jest w większości przypadków przekraczaniem granic własnych kompetencji, co może prowadzić do poważnej szkody psychicznej i duchowej penitenta. W tym aspekcie "spowiedź furtkowa" jawi się jako prawdziwe zagrożenie duchowe. Trzeba ponadto zauważyć, że przyzwolenie na wprowadzenie nowej formy sakramentu pokuty, i to bez zgody kompetentnych władz kościelnych (!), może uruchomić lawinę kolejnych pomysłów na "ulepszanie" tego sakramentu. Przykładem tego może być praktykowana już spowiedź połączoną z uzdrawianiem obrazu ojca. Taka sytuacja grozi chaosem, a ostatecznie rozbiciem jednego Sakramentu Pokuty i Pojednania. W pogoni za nadzwyczajnością wierni mogą nie chcieć "zwykłej" spowiedzi jako w ich przekonaniu bezwartościowej. Grozi to pojawieniem się księży-specjalistów, namaszczonych lub samozwańczych "guru", dysponujących monopolem na sprawowanie takiej czy innej formy sakramentu pokuty.

3. Istotną kwestią w praktykowaniu tzw. spowiedzi furtkowej jest badanie poprzez bardzo obszerny zestaw pytań, aż na trzech poziomach (penitent, rodzina, przodkowie), czy w przeszłości popełnione grzechy nie są nadal otwartymi "furtkami" dla złego ducha, które należy zamknąć. W takim rozumowaniu sugeruje się, że potomstwo ponosi konsekwencje za grzechy przodków, co byłoby nawiązaniem do przekonania Starego Testamentu o odpowiedzialności zbiorowej. Potwierdza go powiedzenie w formie przysłowia: "Ojcowie jedli zielone winogrona, a zęby ścierpły synom" (Jr 31,29; Ez 18,2). Cytujący go prorocy Jeremiasz i Ezechiel jednomyślnie twierdzą, że zasada odpowiedzialności zbiorowej jest jednak błędna i nie należy się nią posługiwać (Jr 31,30; Ez 18,3-4). Nikt nie ponosi odpowiedzialności za winy przodków. Wprawdzie historia ludzi, całego narodu, jest historią grzechu, ale o śmierci czy życiu duchowym rozstrzyga postawa każdego człowieka w danej sytuacji (por. Pwt 24,16). W duchu odpowiedzialności indywidualnej każdy osobiście odpowiada za swoje postępowanie przed Bogiem. W całej pełni potwierdza to Nowy Testament, w którym nie spotykamy się z jakimś przypadkiem odwoływania się do grzesznej przeszłości przodków, aby w ten sposób uzasadnić aktualną obecność demonicznych związań.

4. Poważnym nadużyciem jest wprowadzanie w ryt sakramentu pokuty modlitwy o uwolnienie, której tekst przyjmuje czasem formę uroczystego egzorcyzmu. Dodatkowa modlitwa o uwolnienie podważa skuteczność wcześniej udzielonego sakramentalnego rozgrzeszenia. Należy pamiętać, że sama spowiedź jest już egzorcyzmem, a uwolnienie od winy jest owocem doświadczenia absolutnego usprawiedliwienia, jakie otrzymuje się w rozgrzeszeniu. To samo dotyczy innych elementów "spowiedzi furtkowej", których nie przewidują Obrzędy pokuty. Trzeba stanowczo podkreślić, że sakramenty są dobrem Kościoła i żaden kapłan nie ma prawa samowolnego wprowadzania nowych elementów do rytu sakramentalnego ustalonego przez kompetentną władzę kościelną. Wszelkie innowacje w tym zakresie, czynione bez wiedzy i zgody odpowiednich instancji, są nadużyciem.

5. Groźne jest również szukanie nowych spowiedników, by zlokalizować "furtkę" i ją zamknąć ostatecznie. Wiąże się z tym wielokrotne powtarzanie tej samej spowiedzi aż do skutku. Tego rodzaju praktyka może doprowadzić do skrupułów oraz osłabienia wiary w nieograniczoną moc Bożego miłosierdzia. Ponadto zakłada ona, że jakiś grzech niewyznany bez winy penitenta (np. wskutek zapomnienia) pozostaje nieodpuszczony i nadal może stanowić "furtkę" dla złego ducha. Jest to niezgodne z nauką Kościoła, wedle której do ważności spowiedzi wymagana jest zawsze i koniecznie zupełność formalna wyznania grzechów, niekoniecznie zaś materialna.

6. Nieuzasadnione jest także przekonanie, że tylko określone wykroczenia otwierają "furtkę" dla złego ducha. W konsekwencji rachunek sumienia w "spowiedzi furtkowej" ogranicza się do jednego (zwykle pierwszego) przykazania, co poważnie narusza integralność tego sakramentu. Do tego dochodzi spowiadanie się z cudzych grzechów (tzw. grzechów pokoleniowych). Kościół nie zna takiej praktyki. Wręcz przeciwnie, zgodnie z nauczaniem kościelnym wszystkie przykazania Dekalogu stanowią integralną całość, w związku z czym przekroczenie jednego z nich jest także naruszeniem pozostałych (por. Jk 2,10-11; KKK 2069). Katechizm Kościoła Katolickiego idąc za Soborem Trydenckim stwierdza wyraźnie, że podczas spowiedzi winno się wyznać wszystkie grzechy śmiertelne, "chociaż byłyby najbardziej skryte i popełnione przeciw dwu ostatnim przykazaniom Dekalogu, ponieważ niekiedy ciężej one ranią duszę i są bardziej niebezpieczne niż te popełnione jawnie" (KKK 1456).

7. Zastrzeżenia budzi również sposób, w jaki przy okazji "spowiedzi furtkowej" przeprowadzany jest rachunek sumienia. Spowiednik nie może zapominać, że podstawą sakramentu pokuty jest wolność penitenta i świadomość jego sumienia. Przygotowując się do spowiedzi, penitent sam powinien dokonać aktu samooceny, a następnie wyrazić żal za swoje grzechy i postanowienie poprawy. Spowiednik nie może więc zastępować go w szukaniu prawdy o własnym życiu. Robienie z penitentem monstrualnie rozbudowanego rachunku sumienia, i to wyłącznie pod kątem grzechów, które miałyby otworzyć "furtki" dla szatana, jest koncentrowaniem się na nim jako głównym sprawcy zła, a nie na pełnej prawdzie o człowieku. Sama spowiedź to nie pora na robienie rachunku sumienia z penitentem. Dodatkowe pytania mają służyć między innymi uściśleniu materii grzechu, wyjaśnieniu kwestii wątpliwych, niejasno czy zdawkowo sformułowanych. Nie należy więc w trakcie spowiedzi czynić notatek (np. dotyczących grzechów, nazw demonów itp.), zagrażających naruszeniem tajemnicy spowiedzi.

8. Miejscem uwrażliwiania wiernych na różnego rodzaju zagrożenia duchowe jest szeroko rozumiane nauczanie kościelne. Dobrym miejscem ku temu jest wspólnotowe słuchanie słowa Bożego w obrzędzie pojednania wielu penitentów z indywidualną spowiedzią czy też nabożeństwa pokutne w ramach dalszego przygotowania wiernych do sakramentu pojednania. Przed indywidualną spowiedzią, w homilii lub kierowanym przez celebransa rachunku sumienia, jest stosowny moment, by uwrażliwiać wiernych na niebezpieczeństwa różnych zniewoleń. Wierni świadomi owych zagrożeń, pouczeni jak przygotowywać się do spowiedzi i w jaki sposób wyznawać grzechy, będą się dobrze i owocnie spowiadać.

9. W przypadku spraw trudnych i patologicznych ich rozwiązanie nie jest możliwe w konfesjonale. Istnieją też problemy życiowe, które nadają się na dłuższą rozmowę poza konfesjonałem, czy może wymagałyby kierownictwa duchowego. W samej spowiedzi zamiast tracić czas na szukanie szatańskich "furtek" należy otwierać wiernych na słowo Boże, na zaufanie w moc Bożej łaski, na przemianę w myśleniu, by żyć Ewangelią w realiach swego życia i powołania. W takiej perspektywie "spowiedź furtkowa" jawi się nawet jako szatańska prowokacja. Sakrament pokuty zamiast stać się miejscem spotkania człowieka z miłosierną miłością Boga, która uzdrawia i leczy, staje się napawającą lękiem konfrontacją z siłami zła. Dlatego zamiast zamykać "furtki" przed szatanem, należy jeszcze bardziej otwierać penitenta na Chrystusa, a w Nim na nowość życia chrześcijańskiego, by trwało w nim "nasienie Boże" (słowo Boże, łaska, Duch Święty), bo tylko taki człowiek nie może grzeszyć (por. 1 J 3,9).

10. "Spowiedź furtkowa" budzi również szereg zastrzeżeń o charakterze dogmatycznym i religiologicznym. Z punktu widzenia duszpasterskiego warto zapytać, na czym polega jej "sukces"? Dlaczego wierni chcą się w ten sposób spowiadać? Wydaje się, iż głównym motywem jest tutaj doświadczenie zniewolenia jakimś konkretnym złem. Człowiek ma poczucie, że nie panuje nad swoim życiem; wydaje mu się, że jakaś mroczna siła trzyma go na uwięzi i ściąga w dół. W takiej perspektywie "spowiedź furtkowa" jawi się jako konkretna oferta wyzwolenia. Trzeba jednak zauważyć, iż źródła zniewolenia człowieka mogą być bardzo różne. Niekoniecznie mają one charakter demoniczny, o czym zdają się zapominać zwolennicy "spowiedzi furtkowej". Zgodnie ze świadectwem biblijnym, pierwszym i podstawowym źródłem zniewolenia jest grzech (hamartía). Nie jest on tylko aktem nieposłuszeństwa względem Boga, ale także mocą, która bierze człowieka w niewolę i nim zawłada: "każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu" (J 8,34; por Ga 4,3). Tej zniewalającej mocy grzechu nie należy identyfikować z mocą złego ducha. Biblia ukazuje wprawdzie związek między nim a grzechem, jednak nie ma on charakteru koniecznościowego (jeśli w rycie chrzcielnym jest mowa o szatanie, "który jest głównym sprawcą grzechu", to sformułowanie to odnosi się do faktycznego porządku zbawienia). Człowiek mógł był zgrzeszyć także bez pomocy szatana. Właściwe źródło grzechu nie leży więc poza człowiekiem, ale w nim samym. Jest nim wolność - jedyna "furtka", przez którą zło ma do niego przystęp: "[…] grzech leży u wrót i czyha na ciebie, a przecież ty masz nad nim panować" (Rdz 4,7). Błędne jest zatem nazywanie grzechu "furtką", przez która szatan niepostrzeżenie wkrada się w życie człowieka i staje się jego cichym reżyserem. Wizja taka może stać się niebezpieczną strategią spychania winy na innych, a nawet postrzegania siebie w kategoriach ofiary: "Wąż mnie zwiódł i zjadłam" (Rdz 3,23). W konsekwencji demonizowanie rzeczywistości może prowadzić do wymawiania się od odpowiedzialności za zło, u którego początku stoją nasze osobiste decyzje i czyny. W Sakramencie Pokuty i Pojednania człowiek otrzymuje szansę stanięcia w prawdzie i doświadczenia wyzwalającej mocy Bożego miłosierdzia. Wciąż jednak pozostaje w nim "zarzewie grzechu" (fomes peccati), które Sobór Trydencki nazywa także "pożądliwością" (concupiscentia). Określenia te wskazują na pewną skłonność ludzkiej woli do zła. Jest ona skutkiem grzechu pierworodnego i pozostaje także w człowieku usprawiedliwionym przez Chrystusa - a więc po chrzcie świętym. Do tego dochodzą różne skłonności naturalne, których źródła tkwią w konkretnych uwarunkowaniach biologicznych, społecznych i kulturowych. Swoją rolę mogą odgrywać także różnego rodzaju zranienia w sferze psychicznej i duchowej, sięgające nieraz głębokich pokładów ludzkiej osobowości. W takiej perspektywie staje się jasne, że sakramentu pokuty nie można traktować w sposób magiczny. Uzdrowienie/wyzwolenie, które rzeczywiście się w nim dokonuje, jest procesem, gdyż ma ono zawsze na uwadze ludzką wolność i respektuje całą złożoną strukturę ludzkiej osoby. Niestety, przy okazji "spowiedzi furtkowej" element ten niemal wcale nie dochodzi do głosu. W konsekwencji zachodzi niebezpieczeństwo składania penitentowi nierealnych obietnic, których niespełnienie spotęguje w nim tylko poczucie rozczarowania i frustracji. W życiu duchowym nie ma automatyzmu. Nie można w jednym momencie przekreślić dwudziestu lat życia w nałogu lub zmagania się z jakimś bolesnym problemem i zacząć wszystko od nowa. Nie taka jest biblijna wizja człowieka i zbawienia. Łaska Boża nie jest jakimś "dobrym fatum", które niejako za plecami człowieka wszystko prowadzi ku dobremu. Gratia supponit naturam. Bóg nie łamie natury, ale respektuje prawa, które sam jej nadał.

11. W ostatnim czasie spotykamy się z przesadnym podkreślaniem roli szatana w życiu jednostek i całych społeczności. Mówi się nawet o "złu pokoleniowym", którego destruktywna moc może przetrwać nawet wody chrztu świętego. Nietrudno dostrzec w tym pewne tendencje dualistyczne, które nie znajdują żadnego uzasadnienia w chrześcijańskiej wizji Boga, świata i człowieka. Kościół od samego początku głosił, że całe stworzenie jest dobre, gdyż ma swoje źródło w Bogu, który jest dobrem absolutnym (por. Rdz 1,18; Mdr 1,14; Dz 11,5-10). Nie ma zatem jakiejś złej energii (duchowej lub materialnej), która przenikałaby rzeczywistość, i którą można by wykorzystać w dobrym bądź złym celu (np. przy pomocy magicznych zaklęć, radiestezji itd.). Także szatan jest ontologicznie dobry, a zło, które czyni, wynika z wolności jego decyzji. Zło jest brakiem należnego dobra (privatio boni), w związku z czym nie może być ani bytem substancjalnym, ani żadnym pozytywnym stanem rzeczy (wszystko co jest, jest dobre: ens et bonum convertuntur). W przeciwnym razie należałoby przyjąć istnienie dwóch pryncypiów, będących źródłem dobra i zła, co jednak pozostaje w głębokiej sprzeczności z chrześcijańską nauką o stworzeniu. Jeśli mówi się czasem o "złu metafizycznym" (Leibniz), to akcentuje się jedynie egzystencjalną i istotową ograniczoność bytu na tle bytu absolutnego. Teologia chrześcijańska nie wyklucza wprawdzie działań szatańskich i demonicznych, jednak ich nie eksponuje. Chrześcijanin żyje świadomością, że Chrystus pokonał moce szatańskie, i że to Jego zwycięstwo ma charakter ostateczny i nieodwołalny (por. J 12,31; Ef 1,20-22; Kol 2,15; Ap 12,9). Szatan w żadnym wypadku nie jest równym przeciwnikiem Boga. Nie przysługuje mu też żadna władza nad człowiekiem. Dzięki zwycięstwu Chrystusa na krzyżu człowiek odzyskał utraconą wolność i może stać się uczestnikiem królestwa Bożego. To wyzwolenie człowieka jest wyzwoleniem "od", a jednocześnie wyzwoleniem "ku"; wyzwoleniem, umożliwiającym podejmowanie czynów prowadzących do zbawczego zjednoczenia z Bogiem i ukazujących w świecie Chrystusowe zwycięstwo na krzyżu. W kontekście "spowiedzi furtkowej" oznacza to: samo zamykanie "furtek" nie wystarczy; o wiele bardziej trzeba otwierać człowieka na Boga i Jego zbawcze słowo (por. Mt 12,43-45; Łk 11,24-26).

12. Charakterystyczne dla zwolenników "spowiedzi furtkowej" demonizowanie rzeczywistości wiąże się ze zdecydowanie negatywną oceną religii niechrześcijańskich, zwłaszcza religii Wschodu. Należy stanowczo stwierdzić, iż nie jest to stanowisko Kościoła katolickiego. Sobór Watykański II stwierdza wyraźnie: "Kościół katolicki nic nie odrzuca z tego, co w religiach owych prawdziwe jest i święte. Ze szczerym szacunkiem odnosi się do owych sposobów działania i życia, do owych nakazów i doktryn, które chociaż w wielu wypadkach różnią się od zasad przez niego wyznawanych i głoszonych, nierzadko odbijają promień owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi" (DRN 2).

13. Mając na uwadze wszystkie poczynione uwagi, postuluje się, by władza kościelna oficjalnie zakazała praktyki tzw. spowiedzi furtkowej. Jej potrzebę dobrze spełnia wypróbowana i przyjęta w Kościele praktyka spowiedzi generalnej, którą dla uniknięcia nieporozumień należy nazywać "generalną", a nie "furtkową" czy jakąkolwiek inną. Warto również zachęcać wiernych do korzystania z kierownictwa duchowego oraz różnego rodzaju rekolekcji. Tam, gdzie zachodzi uzasadniona konieczność, należy zachęcać do skorzystania z pomocy psychoterapeuty lub diecezjalnego egzorcysty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Opinia komisji KUL o spowiedzi "furtkowej"
Komentarze (12)
P
poldek
22 marca 2015, 17:30
A może kapłani i egzorcyści powinni uczyć jakiejś metody rachunku sumienia? Metoda Ignacjańska załatwia sprawę z "furtkami" i stanowi świetne narzędzie do odnajdywania Bożej łaski w mojej historii życia. NIe tylko tego odległego ale i tego wczorajszego.  Rachunek sumienia powinien zawierać skupienie się na działaniu Bożej łaski w moim życiu oraz tym, co tej łasce stawiało tamę - grzech. Tylko w tym "klimacie" analizy swojej historii życia z której się spowiadam, rachunek sumienia jest właściwy i adekwany. Sama spowiedź nie jest także jakimś "pogańskim hokus-pokus" ale osobistym spotkaniem z uzdrawiającą miłosierną miłością Boga.
P
poldek
22 marca 2015, 17:21
Wreszcie Kościół zabrał głos. To, co było moją intuicją zostało potwierdzone. Chwała Panu!
jazmig jazmig
21 marca 2015, 12:54
Ta opinia nie odnosi się do spowiedzi furtkowej, tylko do tego, co się tej komisji wydaje, że to jest spowiedź furtkowa. Zanim ci faceci zabrali głos, powinni poprosić o informację egzorcystów, którzy tę formę spowiedzi stosują. Każda spowiedź w jakimś sensie jest psychoterapią, dlatego mowa o synkretyzmie spowiedzi i psychoterapii w przypadku spowiedzi furtkowej świadczy o ignorancji lub złej woli tej komisji. Widać wyraźnie, że szatan wystraszył się skutków spowiedzi furtkowej i zaatakował używając swojej placówki, czyli KUL, który tylko z nazwy jest katolicki, a naprawdę jest bezbożny.
G
gt
22 marca 2015, 22:43
Co ty bredzisz?
TF
Tom Fox
20 marca 2015, 15:19
Tylko sie nie pozjadajcie nawzajem tam w tej 'waszej' Polsce...
jazmig jazmig
19 marca 2015, 13:51
Na jakiej podstawie prawnej ta komisja zabiera głos? Kogo oni reprezentują, kto im dał  uprawnienia do opiniowania tego zagadnienia?  KUL jest uczelnią katolicką tylko z nazwy, realnie jest to lewacka uczelnia, na której lansuje się gender i inne zboczenia, ta uczelnia jest odległa od katolickich zasad moralnych.
C
Cloud
19 marca 2015, 14:14
Potrafisz podać przykład jakiegoś "lansowania gender i innych zboczeń"? Bo ja akurat na KUL-u bywam cały czas.
R
R.
19 marca 2015, 10:57
Może dołożę coś z własnej praktyki. Nie wiem czy byłem uczestnikiem właśnie takiej spowiedzi furtkowej. Kierownik duchowy zaproponował mi, abym przed modlitwą uwolnienia (metodą Lozano) wyspowiadał się generalnie, z całego życia, aby wpuścić do tej historii życia, historii moich grzechów światło Bożej Łaski. I w ten oto sposób byłem zobowiązany uczynić rachunek sumienia z całego życia, także przypomnieć sobie sytuacje, w których mogłem wejść w kontakt z siłami zła, i wyznać to wszystko w ramach spowiedzi generalnej. Po niej nastąpiła modlitwa uwolnienia. Czułem że to połączenie (albo "połączenie" - bo nie wiem czy taki sposób właśnie jest przedmiotem opinii Komisji) było dobre, bo nie była to jakaś tam modlitwa o uwolnienie wg jakiegoś tam modelu (bo również tzw. wolni protestanci, którzy nie utożsamiają się z jakimkolwiek Kościołem, takie modlitwy wykonują), ale modlitwa połączona z niezaprzeczalną i nieodczuwalną mocą Łaski sakramentalnej, sakramentalnego przebaczenia. Nie odczułem żeby w moim przypadku jakaś granica norm i zasad została przekroczona, ale być może się mylę i być może istnieje duża skala nadużyć w tej dziedzinie. 
T
Teolog
19 marca 2015, 10:32
To nie Komisja KUL wydaje taki dokument tylko Kongregacja do Spraw Wiary. KUL może opiniować a nie postulować gdy Biskup który ma wiadomości że takie "podejrzane" praktyki są stosowane przez kapłanów. Publiczne ujawnienie takiego dokumentu jest niewłaściwe gdyż to kapłani są odpowiedzialni że taką formę spowiedzi praktykują a nie wiarni. To ks. Biskupi powinni natychmiast takich kapłanów wezwać i pouczyć że postępują wbrew nauce Kościoła i zakazać im takich praktyk. Jednak "moda" na uzdrowienia międzypokoleniowe i egzorcyzmy jest coraz większa wśród kapłanów i wiernych.
jazmig jazmig
19 marca 2015, 13:54
Kapłani stosujący tę formę spowiedzi postępują poprawnie i ani ty, ani KUL nie macie uprawnien, aby ich oceniać. Ta forma spowiedzi jest stosowana wtedy, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie opętania szatańskiego penitenta. Wtedy penitent i spowiednik szukają, czy były okoliczności, które mogły doprowadzić do opętania. Ostatnimi, którzy mogą to oceniać, są pracownicy KUL, gdzie rządzi lewactwo odległe od nauk KK o lata świetlne.
L
Lobster
19 marca 2015, 14:28
Idź się poskarżyć do Partiarchy Cyryla
I
irbis
19 marca 2015, 16:41
Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie opętania, a nawet opresji, czy dręczeń, to jedynym kompetentnym duchownym jest w tej sytuacji kapłan wyznaczony i pobłogosławiony w tym celu (egzorcyzmowania) przez biskupa miejsca. To nie może być każdy kapłan. Z szacunkiem, ale Pan również nie powinien podawać wykładni takowej działalności.