Opolska Caritas zachęca do pomagania powodzianom w parafiach. W jaki sposób pomóc?

Fot. PAP/Krzysztof Cesarz
KAI / tk

Caritas Diecezji Opolskiej zwraca się do miejscowych parafii o organizowanie zbiórek żywności i najbardziej potrzebnych artykułów dla powodzian. Biskup opolski Andrzej Czaja dziękuje za już okazaną pomoc oraz zachęca duszpasterzy i parafian do udziału w pracach porządkowych, remontowych oraz wsparcie dotkniętych powodzią gospodarstw rolnych.

Jak wskazuje ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej, czas powodzi i związanego z nią cierpienia przyzywa świat ludzkiej ofiarności i solidarności. Prosi usilnie o organizowanie w swoich parafiach lub szkołach zbiórek żywności oraz najbardziej potrzebnych artykułów. - Zbiórki w parafiach, przez swoją dostępność, ułatwią i zachęcą ofiarodawców do pomagania - wyjaśnia ks. Drechsler.

DEON.PL POLECA

Opolska Caritas prosi o sortowanie darów i pakowanie ich w kilkukilogramowe paczki, tzw. zestawy przeżycia. - Chociaż ta metoda jest czaso- i pracochłonna, to jednak pozwala trafnie i szybko pomagać, studzi emocje a nadto ogranicza nadużycia w postaci zawłaszczania przez niektóre osoby niekontrolowanych ilości towarów - argumentuje dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

Jakie produkty dawać powodzianom?

Lista potrzebnych towarów i artykułów pomocy to żywność, głównie w konserwach (zupy, mięso, ryby, warzywa, owoce), woda mineralna, najlepiej w dużych butelkach, ponadto artykuły higieniczne (papier toaletowy, ręczniki papierowe, pampersy dla dzieci, chusteczki nawilżane, słoiczki dla dzieci, pasty i szczoteczki do zębów itp.), środki czystości (proszki do prania, płyny do mycia naczyń, szampony, żele, mydło w płynie, środki do czyszczenia itp.) oraz bardzo teraz pożądane na terenach, gdzie woda opadła, artykuły do sprzątania: mopy, wiadra, miotły, szczotki, szufle, rękawice, buty gumowe, taczki itp.

Diecezjalna Caritas informuje, że choć może to przerastać możliwości wolontariuszy, to jest też zapotrzebowanie na agregaty prądotwórcze i osuszacze, również te używane, ale sprawne. Aktualnie opolska Caritas nie prowadzi natomiast żadnej zbiórki używanej odzieży, sprzętu AGD i mebli.

Opole: gdzie zanosić paczki?

Paczki można dostarczać bezpośrednio do zalanych parafii lub do magazynu Caritas w Winowie, ul. Ks. Buhla 15 (tel. Artur Wilpert: 600 478 467). - Czas katastrofy to czas wolontariuszy. Czas wolontariuszy to czas arystokratów ducha - podkreśla ks. Dreschler.

Biskup opolski Andrzej Czaja w kolejnym apelu podkreśla, że rodziny na terenach objętych żywiołem często stracili dorobek całego życia, dlatego w tym trudnym momencie nie można ich zostawić samych sobie.

"Jako wspólnota Kościoła opolskiego towarzyszymy im od samego początku naszą modlitwą. Podjęliśmy też różne formy przyjścia z bardzo konkretną pomocą materialną. Naszej diecezjalnej Caritas zleciłem troskę o to, aby dostarczać żywność i najbardziej potrzebne artykuły tam, gdzie ich najbardziej potrzeba. W najbliższej przyszłości przewidziane są także inne formy pomocy" - pisze bp Czaja.

Biskup zwrócił się do wszystkich duszpasterzy i parafian, zwłaszcza Parafialnych Zespołów Caritas, z prośbą o organizowanie konkretnych form pomocy, np. poprzez udział w pracach porządkowych, remontowych oraz wsparcie dotkniętych powodzią gospodarstw rolnych.

Indywidualne darowizny można przekazywać na konto Caritas Diecezji Opolskiej: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem "powódź".

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Opolska Caritas zachęca do pomagania powodzianom w parafiach. W jaki sposób pomóc?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.