Orędownictwo św. Józefa jest potrzebne Kościołowi? Bp Chudzio komentuje
Św. Józef jest jednym z najbardziej znanych symboli Kościoła katolickiego. Jego znaczenie przypomniał bp Krzysztof Chudzio.
- Orędownictwo św. Józefa jest potrzebne Kościołowi nie tylko dla obrony przeciw pojawiającym się zagrożeniom, ale dla umocnienia go w podejmowaniu zadania ewangelizacji świata - mówił duchowny, który 6 maja przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
Temat majowego spotkania brzmiał: „Odkryć radość miłości – o Roku Rodziny „Amoris laetitia” i duszpasterstwie rodzin w Polsce.
W homilii bp Krzysztof Chudzio wskazując na św. Józefa podkreślał, że on chronił najcenniejsze skarby, które powierzył mu sam Bóg, czyli Matkę Najświętszą i Mesjasza.
– Dzisiaj ze słusznością myślimy o św. Józefie jako o tym, który jest opiekunem i orędownikiem. Trzeba modlić się o to orędownictwo jak napisał kiedyś św. Jan Paweł II w „Redemptoris Custos”. Jest ono ustawicznie potrzebne Kościołowi, nie tylko dla obrony przeciw pojawiającym się zagrożeniom, ale przede wszystkim dla umocnienia go w podejmowaniu zadania ewangelizacji świata i nowej ewangelizacji – powiedział celebrans.
Wskazywał, że oddalenie od Ewangelii często skutkuje rozpadem małżeństw. - Jako Polacy z wielkim niepokojem odkrywamy nasze wady oraz u niektórych łatwość ulegania różnym złym ideom wyrażającym się w przyjmowaniu sposobu myślenia dalekiego od Ewangelii. To powoduje narastający kryzys relacji międzyludzkich, co skutkuje głównie rozkładem właśnie małżeństwa i rodzin – stwierdził kaznodzieja.
Ubolewał, że we współczesnym świecie coraz częściej odrzuca się Boga. - Niestety widoczne są zaniedbania więzi z Panem Bogiem i próby zagłuszania własnego sumienia, a wtedy religia staje się zbytecznym ciężarem, co prowadzi do praktycznego odrzucenia Pana Boga.
Z tego powodu odrzucane są też przykazania Boże, a konsumpcyjny i hedonistyczny styl życia tworzy mentalność o dopuszczalności wszystkiego, co tylko chwilowo człowiekowi się spodoba, w tym także eutanazji i aborcji – zaznaczył hierarcha.
Przekonywał, że jedynie wiara może człowieka przeprowadzić przez zawirowania ziemskiego życia. – Potrzebujemy skutecznej pomocy do ochrony wiary i związanych z nią wartości. To dlatego znajdujemy się dzisiaj w Sanktuarium Świętego Józefa. Któż jak nie św. Józef potrafi skutecznie przyjść nam z pomocą, ochronić w nas prawdziwy skarb, jakim jest wiara – mówił bp Chudzio.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
W swoim przemówieniu bp Łukasz Buzun zachęcał wiernych szczególnie w tym miesiącu do modlitwy do Matki Bożej i św. Józefa.
Wskazał, że zbliża się uroczystość patrona Polski św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który jest patronem pierwszego biskupa kaliskiego. Z tej okazji w imieniu duchowieństwa i wiernych złożył życzenia łączącemu się duchowo bp. Stanisławowi Napierale.
O. Tadeusz Rydzyk zachęcał Polaków, także młodych, do ewangelizacji.
Zaprosił młodych na XX Pielgrzymkę Przyjaciół Radia Maryja Młodzieży, która obędzie się 22 maja na Jasnej Górze.
Wcześniej w ramach konferencji ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i Beata Choroszewska, krajowa doradczyni życia rodzinnego wskazywali jak odkrywać radość miłości w małżeństwie i rodzinie. Prelegenci mówili o powstających inicjatywach z okazji ustanowionego Roku Rodziny. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani oraz przedstawiciele pielgrzymów.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.
Źródło: KAI / kb
Skomentuj artykuł