Orędzie Benedykt XVI na Dzień Migranta

Orędzie Benedykt XVI na Dzień Migranta
Orędzie Benedykt XVI na Dzień Migranta (fot. PAP / EPA/DANILO SCHIAVELLA)
KAI / ad

O braterstwie wszystkich ludzi, obowiązku gościnności, o prawie każdego człowieka do emigracji a jednocześnie prawach państw do regulowania napływu migrantów i obrony własnych granic przypomniał Benedykt XVI w Orędziu na obchodzony dzisiaj 97. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Ojciec Święty zauważa, że wszyscy ludzie są braćmi w Chrystusie. Dlatego jako temat swej tegorocznej refleksji zaproponował „Jedna rodzina ludzka", ponieważ „wszyscy idziemy tą samą drogą jako ludzie, a zatem jako bracia i siostry". Przypomina powody dla których niektórzy opuszczają swą ojczyznę. Są wśród nich między innymi różnego rodzaju prześladowania. „Wszyscy zatem należą do jednej rodziny – zarówno migranci, jak społeczności lokalne, które ich przyjmują – i wszyscy mają takie samo prawo do korzystania z dóbr ziemi, których przeznaczenie jest powszechne”- stwierdza Benedykt XVI.

Papież przypomina, iż Kościół uznaje, że każdy człowiek ma możność opuścić własny kraj oraz udać się do innego w poszukiwaniu lepszych warunków życia". Jednocześnie państwa mają prawo regulować napływ migrantów i bronić własnych granic, zawsze gwarantując każdemu człowiekowi szacunek należny jego godności.

DEON.PL POLECA

Ojciec Święty przypomina, że obowiązkiem imigrantów jest integracja w kraju, który ich przyjmuje, szanowanie jego praw i narodowej tożsamości. Podkreśla też, że zadaniem Kościoła jest „próba stworzenia powszechnego braterstwa”. Dokonuje się to szczególnie w sakramencie Eucharystii, stanowiącej w sercu Kościoła niewyczerpane źródło jedności całej ludzkości. Zaznacza, że miłosierdzie, praktykowane zwłaszcza względem ubogich i słabych, stanowi kryterium autentyczności celebracji eucharystycznych.

W sposób szczególny Ojciec Święty zwraca uwagę na los migrantów przymusowych. Apeluje, by osoby, które zostały zmuszone do opuszczenia swych domów czy swojej ziemi, spotkały się z pomocą w znalezieniu miejsca, gdzie będą mogły żyć w pokoju i bezpieczeństwie, gdzie będą mogły pracować i przyswoić sobie prawa i obowiązki kraju, który ich gości, wnosząc wkład w dobro wspólne i nie zapominając o religijnym wymiarze życia.

Papież przypomina także o studentach zagranicznych, zdobywających wiedzę i umiejętności poza własnymi krajami. Zauważa, że tworzą oni „pomosty" kulturowe i ekonomiczne pomiędzy swoimi ojczyznami a krajami udzielającymi im gościny, a wszystko to zmierza właśnie w kierunku stworzenia „jednej rodziny ludzkiej".

Ojciec Święty apeluje, by być wrażliwym na ich konkretne problemy. „W szkole i na uniwersytecie kształtuje się kultura nowych pokoleń, których zdolność postrzegania ludzkości jako jednej rodziny, powołanej do jedności w różnorodności, zależy w dużej mierze od tych instytucji” - stwierdza Benedykt XVI.

Benedykt XVI wzywa wszystkich, aby stawali się ludźmi zdolnymi do życia w relacjach braterskich oraz by w sferze życia społecznego, politycznego i instytucjonalnego wzrastały zrozumienie i wzajemny szacunek między narodami i kulturami.

Benedykt XVI wyraził też radość, że 1 maja odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II. Papież mówił o tym po polsku podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański.

"Ta wiadomość była bardzo oczekiwana przez wszystkich, a w szczególny sposób przez was, dla których czcigodny mój poprzednik był przewodnikiem w wierze, w prawdzie i w wolności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Orędzie Benedykt XVI na Dzień Migranta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.