Organizator największego Marszu Życia w Kanadzie podpisał list przeciwko Franciszkowi. Biskupi stają w obronie papieża

Organizator największego Marszu Życia w Kanadzie podpisał list przeciwko Franciszkowi. Biskupi stają w obronie papieża
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
cruxnow.com / sz

Przewodniczący Zgromadzenia Katolickich Biskupów w Quebecu zabrał głos w tej sprawie. Poparli go inni biskupi. "Nie chcemy być kojarzeni z nikim, kto niesprawiedliwie oskarża Ojca Świętego" - powiedziała rzecznika Archidiecezji Quebec.

Georges Buscemi - organizator Krajowego Marszu Życia w Ottawie (Campagne Quebec-Vie) - podpisał 9 maja list oskarżający papieża Franciszka o herezję. Biskup Noel Simard, przewodniczący Zgromadzenia Biskupów Katolickich w Quebecu, zabrał głos w tej sprawie i krytycznie skomentował ten fakt. "Co roku wysyłałem do nich czek. Ale teraz to już koniec" - powiedział bp Simard, który jest też specjalistą ds. bioetyki. Zaznaczył, że przemawia we własnym imieniu, ale jego głos zyskał poparcie wśród innych kanadyjskich biskupów.

"Atakowanie papieża Franciszka w ten sposób to krok zdecydowanie za daleko" - tak przewodniczący komentuje list podpisany przez 19 katolików z różnych krajów. Wśród nich jedynym Kanadyjczykiem jest właśnie Georges Buscemi odpowiedzialny za Campagne Quebec-Vie od 2009 roku.

Buscemi wraz z innymi sygnatariuszami listu, wśród których są również teolodzy i zakonnicy, poprosili kardynałów o kanoniczne oskarżenie Franciszka o świadomą herezję. Nawoływali również do podjęcia niezbędnych kroków przeciwko papieżowi.

Czytaj: Kto chce obalić papieża Franciszka? "Czekają nas czasy chaosu">>

Autorzy listu formułują zarzuty nie tylko wobec niektórych zapisów występujących a adhortacji papieskiej "Amoris laetitia", ale łączą także rzekome odrzucenie niektórych nauk kościelnych przez papieża z jego przychylnością, które okazali biskupom i kardynałom uznanym za winnych nadużycia lub ukrycia za nadużycia i korupcję, takich jak kardynałowie Theodore McCarrick, Godfried Danneels, Donald Wuerl i Oscar Rodriguez Maradiaga.

3 maja Kanadyjska Konferencja Biskupów Katolickich wystosowała komunikat prasowy promujący coroczny Narodowy Marsz dla Życia. Jednak po ujawnieniu, że Buscemi jest zamieszany w list przeciwko papieżowi, 9 maja biskupi opublikowali kolejne oświadczenie, w którym napisali: "Kanadyjska Konferencja Biskupów Katolickich (CCCB) jest w głębokiej jednomyślności z Papieżem Franciszkiem, jednocześnie podkreślając, że ​​całe życie ludzkie powinno być szanowane i chronione od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci". Tym sposobem odcięli się oni od ataku na papieża, nie uderzając jednocześnie w Marsz Życia, który jest słusznym dziełem.

"Cała sytuacja jest bardzo delikatna" - powiedział Simard, ordynariusz diecezji Valleyfield, który dotychczas regularnie uczestniczył w marszu jako kapelan Rycerzy Kolumba. Biskup nie pojawił się jednak na tegorocznym marszu. "Problem polega na tym, że jeden z organizatorów zajmuje niedopuszczalne stanowiska, w tym przypadku przeciwko papieżowi" - dodał i zaznaczył, że to utrudnia wspieranie przez niego kampanii w dotychczasowy sposób.

Jasmin Lemieux-Lefebvre, dyrektor ds. komunikacji w Archidecezji Quebec, poinformowała, że kard. Gerald Lacroix nie zabierze sam głosu w tej sprawie. Jednocześnie wyraziła dezaprobatę dla podpisania listu przez Buscemi’ego. "Jesteśmy głęboko rozczarowani że prezydent głównej organizacji wspierającej Marsz mógł nawet pomyśleć o poparciu listu oskarżającego papieża Franciszka o herezję. Nie chcemy być kojarzeni z nikim, kto niesprawiedliwie oskarża Ojca Świętego" - powiedziała.

Z jej wypowiedzi wynika, że Archidiecezja ostrzegała Buscemi’ego przed podpisaniem go. Wskazywali, że może to negatywnie wpłynąć na organizowany przez niego Marsz Życia. "Kościół jest odpowiedzialny za nauczanie prawdziwej wiary i prawdziwej moralności każdej osobie ludzkiej. Kiedy jego przywódca zawodzi, cierpi cała planeta, nie tylko katolicy czy obrońcy życia" - odpowiada na zarzuty Georges Buscemi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Organizator największego Marszu Życia w Kanadzie podpisał list przeciwko Franciszkowi. Biskupi stają w obronie papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.