Ormianie obchodzą dzień modlitw za zmarłych

9 lat temu
KAI / psd

 7 stycznia to dla katolików obrządku ormiańskiego drugi dzień świąt, w którym modlą się za zmarłych. - Wspominamy też męczenników, którzy oddali swoje życie za wiarę - wyjaśnia ks. Isakowicz-Zaleski, proboszcz parafii ormiańskokatolickiej dla Polski południowej z siedzibą w kościele Trójcy Świętej w Gliwicach.

Ormianie nie obchodzą uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego na początku listopada. Modlitwa za zmarłych jest związana z każdym ważniejszym świętem.

- W tym dniu idziemy na cmentarz i modlimy się za naszych zmarłych - wyjaśnia ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Wspominamy też męczenników, którzy oddali swoje życie za wiarę - dodaje proboszcz parafii ormiańskokatolickiej.

Dzień modlitw za zmarłych nazywa się "Or Mereloc" i jest drugim dniem świąt: Epifanii, Wielkanocy, Przemienienia Pańskiego, Wniebowzięcia Matki Bożej i Podwyższenia Krzyża Św.

6 stycznia Ormianie świętowali Epifanię (Astwacahajtnutjun) - połączenie trzech wydarzeń z życia Jezusa: narodzin, pokłonu Trzech Króli oraz chrztu Jezusa w rzece Jordan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ormianie obchodzą dzień modlitw za zmarłych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.