Oświadczenie rzecznika Episkopatu ws. ochrony małoletnich i "rejestru pedofilów"

(fot. episkopat.pl)
episkopat.pl / ml

Kościół jest zdecydowanie przeciwny wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich, które jest grzechem i przestępstwem. W tej sprawie jest pełna transparentność - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik przypominając stanowisko Episkopatu w tej kwestii.

Publikujemy pełny tekst Pro memoria:

Pro memoria nt. stanowiska Konferencji Episkopatu Polski ws. wykorzystywania seksualnego małoletnich

W związku z pytaniami dotyczącymi publicznej części rejestru osób skazanych za najcięższe przestępstwa o charakterze seksualnym warto zwrócić uwagę, że umieszczanie danych tych osób w rejestrze precyzyjnie określa ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym z dn. 13 maja 2016 r. w art. 6 pkt 2. Zgodnie z jego brzmieniem w rejestrze publicznym umieszcza się dane osób, które po pierwszym skazaniu na karę bezwzględnego pozbawienia wolności za przestępstwo o charakterze seksualnym, dopuściły się kolejnego takiego przestępstwa i dodatkowo na szkodę osoby małoletniej. Tym samym ci, którzy popełnili takie przestępstwo i byli za nie karani po raz pierwszy - zgodnie z ustawą - nie podlegają wpisowi do rejestru publicznego. Natomiast tacy sprawcy zostaną umieszczeni w rejestrze z dostępem ograniczonym dla osób uprawnionych.

DEON.PL POLECA

Kościół jest zdecydowanie przeciwny wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich, które jest grzechem i przestępstwem. W tej sprawie jest pełna transparentność, co zostało podkreślone m.in. w dokumencie z 9 października 2013 r., w którym biskupi polscy oświadczyli: "Z całą mocą podkreślamy - nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii. Takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce - tak duchowni, jak i świeccy katolicy".

Owocem działań mających na celu ochronę małoletnich są wypracowane przez Konferencję Episkopatu Polski "Wytyczne", które są konsekwentne stosowane. W 2014 r. powstało Centrum Ochrony Dziecka (COD) przy Akademii Ignatianum w Krakowie, które prowadzi studia podyplomowe w zakresie prewencji i ochrony małoletnich oraz regularne szkolenia, z których skorzystało dotąd ok. dwa tysiące osób. Ponadto Konferencja Episkopatu Polski przyjęła osobny dokument o prewencji, a we wszystkich diecezjach są delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Ochrona nieletnich przed wykorzystywaniem seksualnym jest jednym z priorytetów dla Kościoła. Więcej informacji na temat można znaleźć na stronie internetowej: http://episkopat.pl/kosciol-wobec-przestepstwa-pedofilii/

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 9 stycznia 2018 r.

>>Czy nowy "rejestr pedofilów" kryje księży? Adam Żak SJ wyjaśnia sprawę<<

W wywiadzie dla wp.pl Adam Żak SJ - pełnomocnik Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży - wyjaśnia, że nie może być mowy o ukrywaniu księży przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości.

"Zgodnie z ustawą w rejestrze publicznym znajdują się recydywiści, czyli sprawcy najcięższych przestępstw seksualnych m. in na szkodę osoby małoletniej, którzy zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez zawieszenia" - mówi jezuita - "Z tego co wiem żaden z księży, których publicznie wymienia się w mediach, nie był recydywistą skazanym za najcięższe przestępstwa i dlatego nie są wymienieni w rejestrze jawnym".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Oświadczenie rzecznika Episkopatu ws. ochrony małoletnich i "rejestru pedofilów"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.