Oto 2024 rok w Kościele. Zmiany w Watykanie, podróże Franciszka, nowi kardynałowie

Plac św. Piotra w Watykanie. Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Nowy rok przynosi nowe wydarzenia nie tylko w polskim Kościele. Zmiany związane z emeryturami części hierarchów czekają także Kurię Rzymską. Co ważnego wydarzy się w 2024 roku?

Końcowa sesja Synodu Biskupów nt. synodalności, zmiany na najwyższych stanowiskach w Kurii Rzymskiej, kolejny Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, papieskie podróże do Belgii, Argentyny i Polinezji oraz poświęcenie odbudowanej katedry Notre-Dame w Paryżu – takich głównych wydarzeń można spodziewać się w roku 2024 w Kościele powszechnym. Niewykluczony jest także kolejny konsystorz, na którym Franciszek mianowałby kolejnych kardynałów.

Końcowy dokument synodu o synodalności

W październiku odbędzie się druga, końcowa sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Po pierwszej sesji, która odbyła się w październiku 2023 roku w Watykanie, opublikowano 40-stronicowe sprawozdanie podsumowujące obrady, zatytułowane „Kościół synodalny w misji”, a zawierające „zbieżności”, „kwestie do podjęcia” i „propozycje”. Obecnie w Kościołach lokalnych trwa proces ich rozeznawania. Na bazie osiągniętych zbieżności, konferencje biskupie mają skupić się „na najbardziej istotnych i pilnych kwestiach oraz propozycjach”, dokonując ich teologicznego i duszpasterskiego pogłębienia „oraz wskazując na ich kanoniczne implikacje”. Końcowy dokument sesji synodalnej w 2024 roku powinien zawierać konkretne propozycje dla papieża, który może wykorzystać je przy redagowaniu posynodalnej adhortacji apostolskiej.

Na emeryturę przechodzi kilku ważnych watykańskich urzędników

W 2024 roku osiągnie wiek emerytalny (75 lat) lub osiągnęło go już w poprzednich latach kilku prefektów Dykasterii Kurii Rzymskiej i szefów urzędów watykańskich. 80 lat skończy w tym roku wielki penitencjarz, kard. Mauro Piacenza, zaś 79 lat – przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, kard. Fernando Vérgez Alzaga i archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej kard. Stanisław Ryłko. 77 lat ukończą prefekci: Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych – kard. Marcello Semeraro, Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – kard. João Bráz de Aviz oraz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia – kard. Kevin Farrell. Z kolei 75 lat ukończy archiprezbiter bazyliki św. Pawła za Murami, kard. James Harvey. Można więc się spodziewać, że przynajmniej niektórzy z nich przejdą – decyzją papieża – na emeryturę, co pociągnie za sobą nominację ich następców, którzy z racji sprawowanego urzędu są jednocześnie kandydatami do godności kardynalskiej.

DEON.PL POLECA

We wrześniu odbędzie się kolejny Kongres Eucharystyczny

W dniach od 8 do 15 września 2024 roku, w stolicy Ekwadoru, Quito odbędzie się 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Zapisy do udziału w nim rozpoczną się 31 stycznia na jego oficjalnej stronie internetowej https://www.iec2024.ec/en. Temat kongresu: „Braterstwo dla uzdrowienia świata” zainspirowały słowa z Ewangelii: „Wy wszyscy braćmi jesteście” (Mt 23,8). Przypomina on o aktualnym doświadczeniu synodalnym Kościoła, wezwanego do stawania się miejscem braterskiego włączania, wspólnej przynależności i gościnności. Metropolita Quito, abp Alfredo Espinoza Mateus zapowiedział, że kongres skoncentruje się wokół Najświętszego Serca Jezusa, któremu poświęcony jest Ekwador. To właśnie w 2024 roku obchodzona będzie 150. rocznica tego aktu poświęcenia. Jak zapewniają organizatorzy, stolica Ekwadoru otworzy swe wrota dla wszystkich, by stać się wielkim miastem eucharystycznym. Poprzedni Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbył się na Węgrzech w 2021 roku z udziałem papieża Franciszka, który odprawił Mszę św. na jego zakończenie.

Papież zamierza odbyć trzy zagraniczne podróże

Papież Franciszek zapowiedział, że w 2024 roku zamierza odbyć trzy podróże zagraniczne: do Belgii, rodzinnej Argentyny oraz na wyspy Polinezji.

Wizyta w Belgii odbędzie się najprawdopodobniej w drugiej połowie września. Ma związek z 600-leciem słynnego Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego, który od pół wieku podzielony na dwie uczelnie: niderlandzkojęzyczną (Katholieke Universiteit Leuven, KU Leuven) w dotychczasowej siedzibie w Leuven oraz francuskojęzyczną (Université catholique de Louvain, UCLouvain) w zbudowanej specjalnie w tym celu siedzibie Louvain-la-Neuve. Dotychczas Belgię odwiedził tylko św. Jan Paweł II: w 1985 i 1995 roku.

Wizyta w Argentynie jest oczekiwana przez rodaków Franciszka od czasu jego wyboru na papieża w marcu 2013 roku. Okazją do niej mogłaby być wyznaczona na 11 lutego kanonizacja argentyńskiej błogosławionej Mamy Antuli – świeckiej propagatorki rekolekcji ignacjańskich. Wcześniej papież mówił, że wizyta w ojczyźnie mogłaby być połączona z odwiedzinami w sąsiednim Urugwaju. W Argentynie był św. Jan Paweł II w 1982 i 1987 roku.

Wyspy Polinezji należą do obszarów świata najrzadziej odwiedzanych przez papieży. Dotychczas byli tam tylko: św. Paweł VI w 1970 roku (Samoa Zachodnie i Samoa Amerykańskie) oraz św. Jan Paweł II w 1986 roku (Fidżi). Na razie nie wiadomo, które konkretnie wyspy papież Franciszek planuje odwiedzić.

W grudniu poświęcenie odbudowanej katedry Notre-Dame

8 grudnia 2024 roku zostanie ponownie poświęcona katedra Notre-Dame w Paryżu, odbudowana po tragicznym pożarze z kwietnia 2019 roku, który spowodował ogromne zniszczenia, m.in. doszło do zawalenia się dachu oraz części sklepień, a także iglicy. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział już, że zaprosi na tę uroczystość papieża Franciszka.

Czy papież nominuje nowych kardynałów?

Do końca 2024 roku 13 kardynałów ukończy 80 lat i straci prawo udziału w ewentualnym konklawe. 31 grudnia będzie 119 takich kardynałów elektorów. W 1973 roku św. Paweł VI zdecydował, że liczba uczestników konklawe nie może przekraczać 120. Św. Jan Paweł II odstąpił od tej zasady na konsystorzu w 1998 roku, po którym było 122 elektorów, i na konsystorzach w latach 2001 i 2003, po których było ich aż 135. Również po konsystorzu Benedykta XVI w 2012 roku przez krótki czas było 124 elektorów, a po konsystorzach Franciszka: w 2014 roku – 122, w 2015 –125, w 2016 i 2017 – 121, w 2019 i 2020 – 128, w 2022 – 132, a w 2023 – 134. Można się więc spodziewać, że również w tym roku Franciszek dokona nowych nominacji kardynalskich. Byłby to 10 tego typu konsystorz w czasie 11 lat jego pontyfikatu. Dotychczas na 9 konsystorzach papież kreował 141 kardynałów. Z jego nominacji pochodzi już ponad 75 proc. elektorów, którzy mogą zdecydować, kto będzie jego następcą.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oto 2024 rok w Kościele. Zmiany w Watykanie, podróże Franciszka, nowi kardynałowie
Komentarze (1)
AS
~A. Szczawinski
3 stycznia 2024, 21:30
Chwalić Pana Boga nie przyjedzie do naszej Ojczyzny.