"Pamięć o bł. ks. Popiełuszce to nasz obowiązek"

"Pamięć o bł. ks. Popiełuszce to nasz obowiązek"
(fot. Patryk Kosmider / Shutterstock.com)
KAI / rj

To było dla gdańszczan oraz licznie zgromadzonych członków "Solidarności" ważne wydarzenie religijne i patriotyczne. Do kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku - Emaus wprowadzone zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Do świątyni wniósł je Józef Popiełuszko - brat patrona "Solidarności".

Pomysł sprowadzenia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki powstał wśród stoczniowców trzech gdańskich stoczni mieszkających na terenie parafii. Sam relikwiarz ma kształt Polski opartej na trzech gdańskich, stoczniowych krzyżach. Kamieniami zaznaczone są miejsca ważne dla ks. Jerzego: wieś Okopy jako miejsce narodzin, Warszawa, gdzie odprawiał słynne Msze za Ojczyznę, Gdańsk - kolebka Solidarności i Włocławek, gdzie zginął.

Relikwie przywiózł do Gdańska kanclerz Kurii Białostockiej a zarazem kustosz relikwii, ks. Andrzej Kakareko. - To kropla krwi księdza Jerzego, czyli relikwie pierwszego stopnia - mówi w rozmowie z KAI. Relikwie odnaleziono stosunkowo niedawno. To fragmenty organów i dwie ampułki krwi, które zostały pobrane podczas sekcji zwłok w Białymstoku. Ten materiał rutynowo jest po pewnym czasie utylizowany. Osoby, które miały to zrobić, w tajemnicy zachowały go, a następnie potajemnie zamurowały w ścianie budowanego wówczas domu sióstr zakonnych. Tajemnicę znały tylko trzy osoby. Dziś podobne relikwie są już w dwustu parafiach na całym świecie.

Ta krew, która wędruje do wielu kościołów to zasiew, który wyda owoc - mówił podczas uroczystej Mszy św. kanclerz Kurii Białostockiej. Z kolei metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź przypomniał sztandarowe słowa księdza Jerzego - "Zło dobrem zwyciężaj", które choć zaczerpnięte od świętego Pawła, to właśnie bł. ks. Jerzy nadał im współczesnego znaczenia.

DEON.PL POLECA

Inne słowa patrona "Solidarności" przytoczył przewodniczący związku "Solidarność" Piotr Duda. - Bez względu na to kim jesteś - bądź Człowiekiem. Ks. Jerzy jest dla nas drogowskazem, mówił Duda. Godność ludzi pracy to do dziś ważne przesłanie i ciągle aktualne.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem warszawskiej "Solidarności". To On jako pierwszy odprawił Mszę św. w strajkującej Hucie Warszawa. Był bardzo związany z Pomorzem. Współpracował z proboszczem kościoła Św. Brygidy - dziś Bazyliki "Solidarności". Odwiedzał też kapelana gdyńskiej "Solidarności" ks. Hilarego Jastaka.

Ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w październiku 1984 roku. Rok temu papież Franciszek specjalnym dekretem ustanowił go patronem "Solidarności". Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w kalendarz obchodów 35. Rocznicy Strajków Sierpniowych i powstania "Solidarności".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pamięć o bł. ks. Popiełuszce to nasz obowiązek"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.