Państwo Watykańskie mogło być większe

Państwo Watykańskie mogło być większe
(fot. peteranddorota/flickr.com)
Radio Watykańskie

Państwo Watykańskie mogło powstać 60 lat wcześniej i mogło być większe niż jest dzisiaj. Na kompromis polityczny nie zgodził się jednak wówczas Pius IX. Dowiadujemy się o tym z odtajnionych niedawno archiwów watykańskich z pontyfikatu Piusa XI. To on bowiem, przed zawarciem Paktów Laterańskich w 1929 r., zarządził dokładne przebadanie poczynań swego poprzednika Piusa IX.

Okazało się, że w 1870 r. władze zjednoczonych Włoch, mając na względzie opinię międzynarodową były gotowe na ustępstwa na rzecz papieża. Zależało im na publicznym zademonstrowaniu dobrej woli względem Stolicy Apostolskiej. Dlatego też chciał, by terytorium pozostające pod władzą papieża było większe niż jest dzisiaj. Obok Watykanu miało ono obejmować również dzielnicę Borgo, leżącą między Bazyliką św. Piotra a Zamkiem Anioła. Jak dowiadujemy się z odtajnionych niedawno archiwów, włoskie władze oczekiwały jedynie na choćby najmniejszy oficjalny gest ze strony Stolicy Apostolskiej, którym przejęłaby we władanie proponowany jej obszar. Pius IX stanowczo tego odmówił. W jego przekonaniu byłaby to bowiem legitymizacja aneksji Państwa Kościelnego. Zamiast tego ogłosił się on więźniem włoskich władz, a na powrót międzynarodowej suwerenności papieskiego państwa będzie trzeba czekać aż do roku 1929.

Dodajmy, że w okresie międzywojennym dzielnica Borgo uległa radykalnej przebudowie. Powstała wówczas prowadząca na plac św. Piotra Via della Conciliazione. Dziś mieści się przy niej wiele urzędów i instytucji Stolicy Apostolskiej, między innymi Radio Watykańskie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Państwo Watykańskie mogło być większe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.