Państwowa Komisja ds. Pedofilii spotkała się z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim

Państwowa Komisja ds. Pedofilii spotkała się z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim
(fot. Telewizja Republika / youtube.com)
KAI / df

21 stycznia członkowie Państwowej Komisji ds. Pedofilii spotkali się z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim, od 1998 roku zajmującym się badaniem tego problemu, któremu poświęcił kilkadziesiąt opracowań naukowych i publicystycznych.

– Uważam spotkanie z Komisją za bardzo inspirujące i niezwykle owocne. Wspólna rozmowa w przyjaznej atmosferze trwała kilka godzin. Komisja już wcześniej zapoznała się z niektórymi moimi opracowaniami naukowymi i publicystycznymi dotyczącymi pedofilii. Odpowiadając w trakcie spotkania na bardzo wiele ważnych i ciekawych pytań, przede wszystkim wyjaśniłem niektóre zagadnienia związane z funkcjonowaniem podobnych komisji w innych państwach oraz przybliżyłem wiele kwestii szczegółowych dotyczących pedofilii w Kościele katolickim w naszym kraju – wyjaśniał w rozmowie z KAI ks. Kobyliński.

Kierownik Katedry Etyki Wydziału Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podkreśla, że działania podejmowane przez Komisję ocenia bardzo pozytywnie i zauważa, że cieszy się ona wysokim zaufaniem społecznym, dlatego w ostatnim czasie otrzymała tak wiele zgłoszeń dotyczących molestowania seksualnego osób nieletnich. - Należy docenić fakt, że Komisja analizuje m.in. wiedzę i doświadczenie płynące z innych krajów, które podjęły wcześniej niż Polska walkę z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Moim zdaniem poważnym problemem jest swego rodzaju niejasność celów i zadań, jakie zostały zapisane w ustawie powołującej Komisję do istnienia. Mam jednak nadzieję, że w przyszłości ten problem zostanie rozwiązany – zauważa ks. Kobyliński.

– Warto pamiętać o tym, że Komisja w bardzo niewielkim stopniu będzie zajmować się pedofilią klerykalną, czyli wykorzystywaniem seksualnym osób nieletnich przez niektórych księży i zakonników. Dlaczego? Zgodnie z ustawą, Komisja jest uprawniona do analizy przypadków molestowania seksualnego dzieci poniżej 15 roku życia, natomiast ponad 80 proc. ofiar pedofilii klerykalnej to osoby nieletnie powyżej tej granicy wieku, czyli dorastająca młodzież między 15 i 18 rokiem życia – dodaje duchowny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Państwowa Komisja ds. Pedofilii spotkała się z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.