Papieska Akademia Nauk zaniepokojona sytuacją wokół Covid-19

Papieska Akademia Nauk zaniepokojona sytuacją wokół Covid-19
fot. depositphotos.com
KAI / ml

Papieska Akademia Nauk nadal krytykuje istniejące niedostatki w walce z koronawirusem. W oświadczeniu na ten temat stwierdziła, iż na szczepionki wciąż czeka ponad 3,5 miliarda ludzi. Podkreślono, że brak szczepionek w biednych krajach doprowadził do „moralnie nieuzasadnionej niesprawiedliwości”. Ponadto niewielki odsetek ludzi objętych szczepieniami w krajach o niskich dochodach zwiększa globalne ryzyko pojawienia się nowych wariantów wirusa.

„Należy położyć kres nierównemu dostępowi do szczepionek i nacjonalizmowi szczepionkowemu bogatych krajów”, czytamy w oświadczeniu.

Akademia wezwała również do dalszego tworzenia sieci naukowców i odpowiedniego finansowania ich pracy. Długofalowe skutki chorób wywołanych przez koronawirusa są bardzo niepokojące i wymagają „intensywnych badań oraz ukierunkowanych środków w zakresie zdrowia publicznego”. Ponadto członkowie Akademii zaapelowali do naukowców, dziennikarzy, polityków i wspólnot religijnych o podjęcie działań przeciwko dezinformacji i teoriom spiskowym na temat pandemii i szczepionek.

Papieska Akademia Nauk powstała w 1603 roku. Jej celem jest promowanie postępów w matematyce, fizyce i naukach przyrodniczych, a także badanie związanych z nimi problemów poznawczych. Powoływani przez papieży członkowie tego gremium są wybitnymi przedstawicielami nauk ścisłych i przyrodniczych z różnych państw. Wśród 80 członków jest 20 laureatów Nagrody Nobla. Z Polski członkiem Papieskiej Akademii Nauk jest ks. prof. Michał Heller – filozof, fizyk teoretyczny (relatywista-kosmolog), laureat Nagrody Templetona. Prezesem instytucji jest od 2017 roku Niemiec, profesor ekonomii rolnictwa, 71-letni Joachim von Braun.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Wilczyński

Pierwsza biografia księdza Jana Kaczkowskiego

Co sprawiło, że wikary z niewielkiej miejscowości na Kaszubach stał się najbardziej rozpoznawalnym duchownym w kraju?

Kochała go cała Polska. Chętnie opowiadał o swoim życiu, walce z rakiem i założonym...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papieska Akademia Nauk zaniepokojona sytuacją wokół Covid-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.