Papieska audiencja dla prezydent Kostaryki

Papieska audiencja dla prezydent Kostaryki
(fot. EPA/Gregorio Borgia)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / CTV / drr

Na specjalnej audiencji Benedykt XVI przyjął prezydent Kostaryki Laurę Chinchillę. Wizytę w Watykanie odbyła ona w ramach roboczej podróży po Starym Kontynencie, mającej promować współpracę gospodarczą Ameryki Środkowej z Unią Europejską, która ma przyjąć formę umowy stowarzyszeniowej.

Laura Chinchilla, choć wybory prezydenckie wygrała z ramienia socjalistycznej Partii Wyzwolenia Narodowego, popiera otwartość gospodarczą i inwestycje zagraniczne. Natomiast w dziedzinie społecznej określana bywa wręcz mianem "ultrakonserwatywnej", opierając się międzynarodowym naciskom na legalizację w Kostaryce aborcji i związków jednopłciowych. Oponowała także przeciwko zmianom zapisu kostarykańskiej konstytucji, gdzie katolicyzm uznawany jest za wyznanie państwowe.

Po wizycie u Papieża prezydent Chinchilla spotkała się z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz szefem watykańskiej dyplomacji, abp. Dominique’iem Mambertim. Jak poinformowało następnie watykańskie Biuro Prasowe, podczas rozmów podkreślono dobre relacje między Stolicą Apostolską, Kościołem i państwem w Kostaryce. Wyrażono również wolę ich wzmocnienia specjalną umową, w poszanowaniu tożsamości kraju oraz autonomii i współpracy między władzami świeckimi i kościelnymi. Omówiono ponadto wkład Kościoła w dziedzinie działalności edukacyjnej, socjalnej i charytatywnej. Podkreślono na koniec potrzebę dalszej troski o godność człowieka od chwili jego poczęcia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieska audiencja dla prezydent Kostaryki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.