"Papieska sutanna to relikwia narodowa"

"Papieska sutanna to relikwia narodowa"
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
5 lat temu
KAI / pk

Sutannę Jana Pawła II, w którą papież był ubrany w czasie zamachu na swoje życie mianem "relikwii narodowej" określił Przemysław Häuser, producent filmu "Apartament". Metropolita krakowski przyznał we środę, że zakrwawiona sutanna była schowana i nikomu nie pokazywana.

Pierwszy raz poprosił o to producent filmu "Apartament" - dokumentu pokazującego prywatne wyjazdy w góry ojca świętego. Od 13 maja relikwia jest eksponowana w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz przyznał, że zobaczył sutannę wówczas po raz pierwszy po 34 latach. - Także na mnie zrobiła ogromne wrażenie - mówił hierarcha we środę w Krakowie. Dla Przemysława Häusera był to także jeden z najbardziej wzruszających momentów w życiu.

- Pamiętam ten dzień - 13 maja 1981 roku. Pamiętam ludzi spontanicznie biegnących do kościoła i modlących się. Pamiętam ludzi modlących się w pociągach - wracałem wtedy ze swoją klasą z wycieczki szkolnej - cały pociąg modlił się, żeby Pan Bóg zachował papieża przy życiu. To był moment dramatyczny dla wszystkich - dla wierzących i dla niewierzących - wspomina dzień zamachu na Jana Pawła II Przemysław Häuser.

- To jest relikwia, ale też świadek męczeństwa Jana Pawła II. To było prawdziwe świadectwo męczeństwa - to, że ta sutanna zachowała się w tej formie, że widzimy tę dziurę po kuli z Browninga 9 mm. Potrzeba nam takich niemych świadków - zaznaczył producent filmu "Apartament".

Od 13 maja cenna relikwia jest wystawiona na widok publiczny w jednej z kaplic kościoła górnego Sanktuarium św. Jana Pawła II będącego częścią papieskiego Centrum "Nie lękajcie się!" w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Papieska sutanna to relikwia narodowa"
Komentarze (7)
O
Olosz
17 maja 2015, 13:45
Nie wyprali jej, o kurde co z higieną?
J
jojo
16 maja 2015, 23:06
i należy się kolejna świątynia jeeeeeszczeeeee wieeeksza od licheńskieeeej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Z
Zocha
17 maja 2015, 08:51
Przecież nie Ty to ufundujesz Jojo - więc czym się martwisz?
C
cyrus
14 maja 2015, 21:53
to święta relikwia !! Módlmy sie do niej !! 
M
Misiakddz
14 maja 2015, 20:21
Czy to jest widok dla dzieci? Ja ze swoimi dziecmi do tego kosciola nie pojde. Ale ks. Dziwisz niewiele wie o dzieciach i ich psychice. A jak dziecko widzi w grach co mu kupujesz krew to jest OK ? 
O
ojciec
14 maja 2015, 12:57
Czy to jest widok dla dzieci? Ja ze swoimi dziecmi do tego kosciola nie pojde. Ale ks. Dziwisz niewiele wie o dzieciach i ich psychice.
MR
Maciej Roszkowski
14 maja 2015, 20:46
To zależy od wieku dzieci i ich rozwoju poznawczego. Dla kilkulatków ten widok może nie być wskazany. Natomiast dla dziecka 8- 10 lat wraz z obszernym komentarzem Rodziców to będzie zbliżenie się do życia prawdziwego w którymm jest i radość i ciepienie, urodziny i śmierć.

Skomentuj artykuł

"Papieska sutanna to relikwia narodowa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.