Papież, abp Welby i Wallace napisali do politycznych liderów Sudanu Południowego

Papież, abp Welby i Wallace napisali do politycznych liderów Sudanu Południowego
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / jb

Przywództwo może wymagać osobistej ofiary z siebie – napisali do politycznych liderów Sudanu Południowego papież Franciszek, anglikański arcybiskup Canterbury – Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji Jim Wallace.

Ich wspólne przesłanie zostało ogłoszone z okazji 10-lecia niepodległości Sudanu Południowego, którą proklamowano 9 lipca 2011 roku.

DEON.PL POLECASkładając życzenia z okazji rocznicy, zwierzchnicy Kościołów podkreślili, że południowosudańskie państwo ma „olbrzymi potencjał”, dlatego zachęcili przywódców politycznych do podejmowania „coraz większych wysiłków umożliwiających mieszkańcom cieszyć się pełnią owoców niepodległości”.

Obecnie bowiem wciąż żyją oni w strachu i braku bezpieczeństwa. Brakuje im ufności w to, że państwo rzeczywiście może zapewnić „sprawiedliwość, wolność i dobrobyt”, o których mówi hymn państwowy. – O wiele więcej trzeba zrobić w Sudanie Południowym, by ukształtować naród odzwierciedlający królestwo Boże, w którym szanowana jest godność wszystkich i są oni ze sobą pojednani. Może to wymagać osobistej ofiary przywódców z siebie – przykład przywództwa Chrystusa dobitnie to pokazuje – napisali: papież Franciszek, abp Welby i Wallace, zapewniając południowosudańskich polityków, że stoją u ich boku, gdy „na nowo rozeznają, jak najlepiej służyć” swemu narodowi.

Przypomnieli „historyczne spotkanie przywódców politycznych i religijnych Sudanu Południowego w Watykanie w 2019 roku i ważkie obietnice złożone przy tej okazji” [dotyczyły one zachowania pokoju między sygnatariuszami zawartego we wrześniu 2018 roku w Addis Abebie układu pokojowego dla Sudanu Południowego: prezydentem i trojgiem wiceprezydentów tego kraju – KAI]. – Modlimy się, by te obietnice kształtowały wasze działania, tak by stało się dla nas możliwe osobiste odwiedzenie was i świętowanie z wami i waszym narodem, oddając cześć waszemu wkładowi w życie narodu, który spełnia nadzieje z 9 lipca 2011 roku – zapewnili zwierzchnicy Kościołów.

Sudan Południowy jest najmłodszym państwem świata. Uzyskał niepodległość od Sudanu w 2011 r., ale od tamtej pory rzadko doświadczał pokoju. Wciąż wstrząsają nim konflikty wybuchające pomiędzy rządem, opozycją i 64 grupami etnicznymi zamieszkującymi ten kraj. To właśnie przed politykami z Sudanu Południowego w kwietniu 2019 r. uklęknął papież Franciszek błagając o pokój. Porozumienie pokojowe podpisane w styczniu 2020 r. zdawało się torować drogę papieskiej pielgrzymce, która miała zostać zorganizowana wspólnie z wizytą abp. Justina Welby’ego, przywódcy Wspólnoty Anglikańskiej. Plany pokrzyżowała niestety nasilająca się w kraju przemoc. Konflikt potęguje różnorodność religijna Sudanu Południowego. Choć 60 proc. tego 11-milionowego kraju to chrześcijanie, to jednak mieszka w nim także wielu wyznawców tradycyjnych religii afrykańskich, często wrogo nastawionych do Kościoła.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież, abp Welby i Wallace napisali do politycznych liderów Sudanu Południowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.