PAH apeluje o wsparcie głodujących w Sudanie Południowym

PAH apeluje o wsparcie głodujących w Sudanie Południowym
fot. Depositphotos
PAP / pk

Polska Akcja Humanitarna apeluje o natychmiastowe wsparcie dla mieszkańców Sudanu Południowego. W 6 regionach kraju ogłoszono klęskę głodu - 6,5 mln ludzi nie ma wystarczającej ilości jedzenia z powodu konfliktów zbrojnych, powodzi i skutków pandemii.

W informacji przekazanej PAP w środę Polska Akcja Humanitarna zwraca uwagę na wysoką liczbę osób zagrożonych głodem w Sudanie Południowym.

Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześniej nie były tak ciężkie. "Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a 4 mln musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób" - wyjaśniono.

Jak zauważyła kierowniczka programowa misji PAH w Sudanie Południowym Karolina Suchecka, "fala niszczyła wszystko, zmuszała ludzi do ucieczki, zatapiała pola i zabijała zwierzęta gospodarskie." "Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała także produkowanie żywności i pogłębiała głód" - dodała.

DEON.PL POLECA

Sytuację pogorszyły skutki pandemii koronawirusa. "Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe" - czytamy w komunikacie.

"Większość osób pracuje dorywczo, o ile praca w ogóle jest. Przez pandemię i powodzie zapotrzebowanie na taką pracę jeszcze bardziej spadło, więc ludzie pozostają bez środków do życia" - powiedziała Suchecka. Ostrzegła, że "jeśli ludzie zostaną bez pomocy, to w najbliższych miesiącach życie i zdrowie kolejnych 2 mln osób znajdzie się w niebezpieczeństwie".

W Sudanie Południowym PAH pracuje między innymi w hrabstwie Akobo, gdzie prowadzi działania ułatwiające dostęp do żywności i wspierające właściwe odżywianie, także wśród najmłodszych. Pomoc Fundacji objęła tam już 27 tys. osób, w tym 18 tys. dzieci.

Według najnowszych prognoz organizacji Save The Children w 2020 roku w całym kraju głodowało więcej niż milion dzieci - w najbliższych miesiącach ta liczba może wzrosnąć o kolejne 100 tysięcy. "Jesteśmy gotowi, aby zwiększyć skalę działań pomocowych wobec ludzi, których bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone" - zapowiedziała Karolina Suchecka. "Mamy pracowników na miejscu, potrzebne narzędzia i infrastrukturę. Jedyne, czego nam brakuje, to środki finansowe, niezbędne do działania" - zaznaczyła.

PAH można wesprzeć poprzez stronę PAH lub przelewem na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "SOS Głód".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

PAH apeluje o wsparcie głodujących w Sudanie Południowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.