Papież bardziej wierzy w osobistą przemianę

Papież bardziej wierzy w osobistą przemianę
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / mh

"Papież wierzy bardzie w intymną, osobistą przemianę niż w wielką, strukturalną" - uważa redaktor naczelny watykańskiego dziennika "L`Osservatore Romano". Giovanni Maria Vian w rozmowie z europejską agencją "Euronews“ mówił o ustąpieniu Benedykta XVI z papieskiego urzędu i krytycznie odniósł się do spekulacji na temat decyzji papieża. Jego zdaniem, decyzji papieża nie można oceniać jako porażki Benedykta XVI albo jako następstwa nie podjętej przez niego reformy Kurii Rzymskiej.

"Wyraźnie zmienił w ostatnich ośmiu latach Kurię Rzymską i nadał jej nowy kurs. Nie zapominajmy, że jego pontyfikat trwał osiem lat" - podkreślił Vian.

Jego zdaniem, wielkie trudności sprawia zmiana nastawienia wielu ludzi, którzy mają fałszywy obraz papieża. "W mediach Kościół katolicki w ostatnich ośmiu latach znajdował się on na czołówkach z powodu skandali, które papież sam krytykował" - zwrócił uwagę i przypomniał, że należą do nich na przykład przypadki nadużyć seksualnych wobec nieletnich dokonanych przez ludzi Kościoła.

"Jest jasne, że papież od początku walczył z uprzedzeniami i przy tym przetrwał burze, podobnie jak jego poprzednicy. Najbardziej dotknęło go na pewno to, jak członkowie Kościoła katolickiego obchodzili się z nieletnimi" - zaznaczył Vian.

Jego zdaniem nie jest jeszcze jasne, czy Benedykt XVI, gdy zamieszka w klasztorze, pozostanie dla świata w ukryciu. "Proszę zobaczyć,, że jak dotychczas nie znaleźliśmy się w takiej sytuacji. Więc ledwie co można prognozować na przyszłość" - zaznaczył redaktor naczelny watykańskiego dziennika.

Benedykt XVI na Twitterze: módlcie się za mnie i za Kościół, zawierzając się jak zawsze Bożej Opatrzności

"W tym szczególnym momencie proszę, byście modlili się za mnie i za Kościół, zawierzając się jak zawsze Bożej Opatrzności" - napisał dzisiaj Benedykt XVI na swoim Twitterze. Był to jeden z ostatnich jego wpisów w tym serwisie społecznościowym.

Jak poinformował sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu ks. Paul Tighe, papieski profil @pontifex na Twitterze zostanie w czasie sede vacante zawieszony.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież bardziej wierzy w osobistą przemianę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.