Papież: Człowiekowi opanowanemu przez żądzę posiadania wydaje się, że jest wszechmocny

Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Krzysztof Bronk / vaticannews.va / KAI / tk

Człowiekowi opanowanemu przez żądzę posiadania wydaje się, że jest wszechmocny. Jest to jednak wielka nieprawda. Jesteśmy bowiem stworzeniami, a nasza natura wymaga od nas poruszania się w świecie z szacunkiem i troską, ze świadomością własnych ograniczeń, które nas nie pomniejszają, ale pozwalają nam żyć w całej pełni – mówił papież na audiencji dla mieszkańców regionu, który przed 60 lat dotknęła katastrofa zapory na rzece Vajont w północnych Włoszech.

9 października 1963 r. na skutek osunięć gruntu doszło do spiętrzenia wody i powstania wysokich na 70 metrów fal powodziowych, które zmiotły z powierzchni ziemi 10 wiosek i osad. Zginęło 1910 osób. Jak przypomniał papież przyczyną katastrofy było wybudowanie tamy w niewłaściwym miejscu, bez uwzględnienia struktury geologicznej okolicznych zboczy.

Franciszek zauważył, że również i my powinniśmy wyciągnąć wnioski z tej tragedii, ponieważ w trosce o stworzenie nie chodzi jedynie o ekologię, ale o człowieka i jego życie zgodne z zamysłem Stworzyciela. Papież zauważył, że takiej postawy możemy się uczyć od św. Franciszka, który dokładnie przed 800 laty napisał Pieśń słoneczną. Wychwala w niej Boga za wodę, która jest bardzo pożyteczna, pokorna, cenna i czysta. „Pożyteczna i pokorna, jednakże w wypadku Vajont woda stała się potężna i niszcząca – zauważył papież. - Pozostaje też niedostępna dla tak wielu ludzi, którzy w dzisiejszym świecie cierpią pragnienie lub nie mają dostępu do wody pitnej”.

Ojciec Święty podkreślił, że potrzebujemy kontemplacyjnego i pełnego szacunku spojrzenia św. Franciszka, aby dostrzec piękno stworzenia i wiedzieć, jak nadać rzeczom właściwy porządek, przestać niszczyć środowisko śmiercionośną logiką zachłanności i po bratersku współpracować dla rozwoju życia. „Czynicie to, zachowując pamięć i dając świadectwo, jak życie może odrodzić się właśnie tam, gdzie wszystko pochłonęła śmierć” – dodał papież.

DEON.PL POLECA

Źródło: Krzysztof Bronk / vaticannews.va / KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Człowiekowi opanowanemu przez żądzę posiadania wydaje się, że jest wszechmocny
Komentarze (2)
AP
~Anna Piotrowska
21 stycznia 2024, 07:13
Ta nauka odbiega od prostoty sw.Franciszka, "śmiercionośna logika zachłanności" ...to taki duch światowego myślenia nie prostota nauk Ewangelii , nie odnajduje tu świeżości serca sw.Franciszka ..papież gubi się w nauczaniu
ŁS
~Łukasz Stanisławski
19 stycznia 2024, 21:20
To mówi facet z najbogatszej korporacji na świecie którą założył polityk rzymski Konstantyn . Bo kościół rzymski katolicki to pazerna na dobra materialne korporacja ma nawet swój bank w Watykanie.