Papież do nuncjuszy: to jest trzecia wojna światowa "w kawałkach"

Papież do nuncjuszy: to jest trzecia wojna światowa "w kawałkach"
Papież Franciszek. Fot. VATICAN MEDIA HANDOUT / PAP
KAI / mł

„Niestety Europą i całym światem wstrząsa wojna o szczególnej wadze, zarówno ze względu na pogwałcenie prawa międzynarodowego, jak groźby eskalacji nuklearnej, a także poważnych konsekwencji gospodarczych i społecznych” – powiedział papież spotykając się z nuncjuszami apostolskimi.

Nuncjusze apostolscy pełnią swoją misję w wielu krajach świata, a także przy organizacjach międzynarodowych. Oto tekst papieskiego przemówienia:


Drodzy bracia!

Witam was wszystkich i dziękuję każdemu z was za przybycie, zmagając się z licznymi trudnościami.

DEON.PL POLECA

Od naszego ostatniego spotkania minęły trzy lata. Zawierucha pandemii Covid-19 zmusiła nas do różnych ograniczeń w życiu codziennym i działalności duszpasterskiej. Teraz wydaje się, że najgorsze już za nami i dzięki Bogu możemy się znowu spotkać. Ale niestety Europą i całym światem wstrząsa wojna o szczególnej wadze, zarówno ze względu na pogwałcenie prawa międzynarodowego, jak groźby eskalacji nuklearnej, a także poważnych konsekwencji gospodarczych i społecznych. Jest to trzecia wojna światowa „w kawałkach”, której jesteście świadkami w miejscach, gdzie wypełniacie swoją misję.

Dziękuję za wszystko, co papieskie przedstawicielstwa uczyniły i czynią w tych sytuacjach cierpienia. Zanieśliście narodom i Kościołom bliskość Papieża; byliście punktami odniesienia w chwilach największej dezorientacji i zawirowań.

I w tym kontekście pragnę wraz z wami wspomnieć nuncjuszy apostolskich abpa Josepha Chennotha i abpa Aldo Giordano, którzy niedawno nas opuścili podczas swojej posługi; a także tych, którzy w ciągu minionych trzech lat zmarli będąc na emeryturze. Ci nasi drodzy bracia poprzedzili nas na drodze i zachęcają nas, abyśmy patrzyli przed siebie i ku górze.

Z takim spojrzeniem idziemy naprzód w naszej pracy, w dzisiejszym Kościele i świecie, ufając łasce Pana. Jako Kościół jesteśmy zaangażowani w drogę synodalną, która chciałaby wzrastać w ludzie Bożym właśnie w tym wymiarze synodalności. Również wy braliście udział w konsultacjach. A potem mamy na horyzoncie Jubileusz 2025 roku, do którego przygotowania się rozpoczęły. Jako Kuria Rzymska zaczynamy stosować konstytucję apostolską Praedicate Evangelium: zrodzona w procesie trwającym prawie dziewięć lat, będzie potrzebowała również czasu, aby wejść, że tak powiem, z całą mocą.

Powierzmy nasze spotkanie i wszystkie intencje naszych serc wstawiennictwu Dziewicy Maryi, w święto Jej Narodzenia
A teraz oddaję wam głos na wszelkie pytania i sugestie, którymi chcielibyście się podzielić.

KAI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Papież do nuncjuszy: to jest trzecia wojna światowa "w kawałkach"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.