Papież do Équipes Notre-Dame: jak ważna jest wiara w małżeństwie
Rodzina chrześcijańska jest dziś zagrożona i kuszona na wielu frontach. Dlatego potrzebuje szczególnej pomocy ze strony Kościoła – mówił Papież na audiencji dla liderów Équipes Notre-Dame. Jest to wywodzący się z Francji międzynarodowy ruch duchowości małżeńskiej.
Papież wskazał też na potrzebę odkrywania nadprzyrodzonego wymiaru małżeństwa, ponieważ jego powodzenie nie zależy tylko od samych małżonków, od ich siły woli, lecz również od obecności Chrystusa. Tego przede wszystkim trzeba uczyć narzeczonych i nowożeńców.
“Ważne jest – mówił Franciszek - aby nowożeńcy mogli doświadczyć mistatogii zaślubin, która pomoże im żyć pięknem ich sakramentu i duchowości małżeńskiej. W pierwszych latach małżeństwa trzeba przede wszystkim odkryć wiarę w życiu pary małżeńskiej, pielęgnować ją i cieszyć się nią, ucząc się wspólnej modlitwy. Tak wielu się dzisiaj pobiera, nie wiedząc, jaką rolę odgrywa wiara w ich życiu małżeńskim. Być może dlatego, że przed ślubem nikt im o tym nie dał świadectwa. Zachęcam was, byście pomagali nowożeńcom poprzez proces katechumenalny, aby na nowo odkryli wiarę zarówno osobistą, jak i małżeńską, by od samego początku nauczyli się robić miejsce dla Jezusa, by wraz z Nim dbali o swoje małżeństwo”.
Papież zauważył, że bardzo dziś potrzeba takich ruchów jak Équipes Notre-Dame, które niosą pomoc małżeństwom i dają rodzinom oparcie we wspólnocie. Podkreślił, że płodność Kościoła zależy od pracy z młodymi pokoleniami, aby pomóc im zakładać małe Kościoły domowe, w których żyje się wiarą.
Equipes Notre-Dame jest międzynarodowym ruchem duchowości małżeńskiej, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa. Pary żyjące charyzmatem END formują się poprzez podejmowanie „konkretnych punktów wysiłku”, czyli zobowiązują się do słuchania Słowa Bożego, codziennej modlitwy małżeńskiej i osobistej, prowadzenia dialogu małżeńskiego (tzw. obowiązek zasiadania), ustalenia reguły życia i corocznego udziału w rekolekcjach. Na drodze do świętości korzystają ze wsparcia innych małżeństw z ekipy oraz kapłana - doradcy duchowego.
Pierwsze spotkanie ekipy odbyło się w Paryżu dnia 25 lutego 1939 roku. Zostało ono zainicjowane przez cztery młode małżeństwa i ks. Henri Caffarela. Podczas II wojny światowej powstawały kolejne ekipy. Początkowy zamysł rozszerzał się i pogłębiał. 8 grudnia 1947 w Paryżu została uroczyście ogłoszona Karta Equipes Notre-Dame, która do tej pory jest podstawowym dokumentem stanowiącym fundament ruchu. END zaczął rozwijać się w krajach na całym świecie. 26 lipca 2002 r. Rada Papieska do spraw Świeckich uznała Equipes Notre-Dame za międzynarodowe stowarzyszenie prywatne wiernych posiadające osobowość prawną i zatwierdziła Statuty Equipes Notre-Dame.
Ruch rozwija się w ponad 90 krajach na całym świecie. W 2002 r. powstała pierwsza formalna struktura Ruchu END w Polsce. Obecnie skupia 226 ekip i 1031 małżeństw.
Skomentuj artykuł