Papież: Duch Święty jest głównym podmiotem w życiu Kościoła

Papież: Duch Święty jest głównym podmiotem w życiu Kościoła
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
KAI / tk

"To Duch Święty jest głównym podmiotem w życiu Kościoła i w ewangelizacji. Pozostańcie zawsze na Niego otwarci i pozwólcie, by to On wami kierował" – napisał papież w przesłaniu do Wspólnoty Błogosławieństw przekazanym podczas audiencji z okazji 50. rocznicy powstania tego jednego z najważniejszych ruchów w posoborowym Kościele.

Franciszek przypomniał, że charyzmat tej wspólnoty narodził się pod wpływem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, która, jak zauważył, jest darem dla Kościoła i świata.

Papież zaznaczył, iż doświadczenie zielonoświątkowe oraz wymiar eschatologiczny zawsze zajmowały centralne miejsce we Wspólnocie Błogosławieństw. Przejawia się to poprzez „życie w Duchu, komunię stanów życia i apostolstwo”.

Jak podkreślił Franciszek, wymiar eschatologiczny sprawia, że poprzez uwielbienie, piękno liturgii, śpiew i życie braterskie można zobaczyć Królestwo Boże już obecne pośród nas. Doświadczenie Pięćdziesiątnicy stanowi natomiast serce życia duchowego Wspólnoty Błogosławieństw. Wyraża się ono w ciągłym poszukiwaniu zjednoczenia z Bogiem, realizowanym w codziennej celebracji Eucharystii, w adoracji Najświętszego Sakramentu, w życiu modlitwy według duchowości karmelitańskiej oraz w poszukiwaniu modlitwy nieustannej według duchowości Kościołów Wschodnich.

DEON.PL POLECA


Franciszek podkreślił, że to życie modlitwy jest źródłem braterskiej komunii pozwalającej każdemu realizować jego specyficzne powołanie. Papież przyznał, iż Wspólnota Błogosławieństw prowadzi rozległe i różnorodne duszpasterstwo. Wspomniał o liturgii, która przyciąga wielu ludzi, o rekolekcjach, a także o apostolacie społecznym. Wspólnota Błogosławieństw prowadzi też misje okazjonalne, na przykład w miejscach, gdzie ludzie wyjeżdżają na wakacje.

"Oferujecie im chwile modlitwy, Mszę Świętą, adorację, spotkania formacyjne z zakresu ewangelizacji, przedstawienia uliczne, czuwania i ewangelizację nocną. To zaangażowanie świadczy o waszej otwartości na potrzeby młodych ludzi i gotowości niesienia Słowa Bożego w każde miejsce i okoliczności" – napisał papież.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież: Duch Święty jest głównym podmiotem w życiu Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.