Papież Franciszek o kobietach w Kościele. Nowa era synodalności

Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / jh

Papież Franciszek napisał przedmowę do książki „Kobiety i posługi w Kościele synodalnym”, współtworzonej przez kardynałów Hollericha i O'Malleya oraz trzy kobiety, w tym anglikańską biskup. Książka powstała po lutowym spotkaniu Rady Kardynałów, której celem jest pomoc Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem.

Klerykalizm i jego konsekwencje

Papież Franciszek zwraca uwagę na problem klerykalizmu, który, jak twierdzi, jest „plagą” Kościoła. Podkreśla, że nie dotyczy on tylko duchownych, ale również świeckich i kobiet, którzy mogą popaść w wypaczony sposób sprawowania władzy w Kościele. Ojciec Święty nawiązuje do tematów takich jak rola kobiet, ich cierpienia związane z brakiem uznania, święcenia kapłańskie oraz synodalność.

Posługi w Kościele

Papież Franciszek w swojej przedmowie, opublikowanej przez „L'Osservatore Romano”, podkreśla, że rzeczywistość jest ważniejsza niż idea. Zasada ta przyświeca programowi formacji Rady Kardynałów, zaproponowanemu przez siostrę Lindę Pocher. Papież zauważa, że temat posługi kościelnej jest delikatny i skrywa cierpienie wspólnot kościelnych.

DEON.PL POLECA

Kobiety w Kościele – potrzeba uznania

Ojciec Święty apeluje o wsłuchiwanie się w głosy kobiet, które często cierpią z powodu braku uznania tego, kim są i co robią. Papież zachęca do otwarcia się na rzeczywistość, słuchania bez osądzania i uprzedzeń. Podkreśla, że kobiety, które najbardziej cierpią, są często najbardziej gotowe służyć Bogu i Jego Królestwu.

Temat roli kobiet w Kościele został również poruszony w Instrumentum laboris na październikowe Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. synodalności. Dokument podkreśla potrzebę pełniejszego uznania charyzmatów i powołań kobiet. Zwraca uwagę na konieczność zmiany mentalności w kierunku wzajemności i współzależności między kobietami i mężczyznami w perspektywie wspólnej misji w Chrystusie.

Autorzy i ich wkład

Książka została napisana przez kard. Jean-Clauda Hollericha, kard. Seána Patricka O'Malley’a oraz trzy teolożki: siostrę Lindę Pocher, Jo B. Wells i Giulivę Di Berardino. Wszyscy uczestniczyli w spotkaniu Rady Kardynałów, na którym poruszono temat roli kobiet w Kościele. Książka prezentuje pogłębioną wizję tego zagadnienia, będącego jednym z tematów synodu nt. synodalności.

Źródło: KAI / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek o kobietach w Kościele. Nowa era synodalności
Komentarze (4)
KP
~Kasia Pilawska
12 lipca 2024, 21:19
Po co to oszukiwanie ludzi. Kobiety są jako służące w Kościele i w życiu. Po co mydlenie oczu. Facet a jeszcze w sukience to nadczłowiek. A kobiety to podludzie. Do zaspokajania potrzeb nęskich zwłaszcza seksuslnych, bez prawa głosu. To cały przekaż Kościoła dla kobiet
AS
~A. Szczawiński
13 lipca 2024, 16:12
Szanowna Pani, gdyby wsłuchała się Pani w Ewangelię, poczytała, pogadała z Maryją, - wtedy zobaczyłaby Pani, zrozumiała sercem, czym jest Kościół ze swoją matką, najświętszą z ludzi. Tylko trzeba chyba trochę zejść z emocji.
WT
~W temacie
15 lipca 2024, 13:04
Szanowny Panie, "pogadac" to sobie Pan moze, ale z swoim kolega, to po pierwsze. Po drugie, Maria - matka Jezusa, to tylko jedna kobieta, a ze wybrana przez samego Boga (z tym, to juz zaden mezczyna nie moze pomanipulowac), to mozna odlaczyc ja od zbioru reszty "niewybranych" kobiet, o ktorych mowi Pani Kasia i niestety ma racje. Pani Kasiu, brawo - krotko i "w temacie".
NK
~Nie Katolik
15 lipca 2024, 14:35
Kult maryjny jest jakimś niezwykłym zrządzeniem: z jednej strony jest doskonałą odpowiedzią na zarzut, że w Kościele Katolickim kobiet się nie szanuje. Z drugiej strony Maryi można przypisać dowolne cechy, bo z Ewangelii bardzo niewiele na jej temat wynika. A jako kobieta jest przedstawiana jako wzór przede wszystkim dla kobiet. Cicha, pokorna służebnica.