Papież Franciszek przyjął prezydenta Cypru

Papież Franciszek przyjął prezydenta Cypru
Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
KAI / tk

Sytuacja międzynarodowa, a zwłaszcza trwające konflikty, w tym w Izraelu i Palestynie to jeden z tematów rozmów w Watykanie prezydenta Cypru Nikosa Christodoulidesa.

Został on przyjęty w Pałacu Apostolskim przez Franciszka, a następnie spotkał się Sekretarzem Stanu, kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył ks. Daniel Pacho, podsekretarz ds. sektora wielostronnego Sekcji do spraw Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi.

Podczas rozmów, które odbyły się w Sekretariacie Stanu, wyrażono uznanie dla pozytywnych stosunków dwustronnych, podkreślając również pewne otwarte kwestie dotyczące relacji Kościół-państwo. Następnie zwrócono uwagę na niektóre aktualne wyzwania w kraju, w tym migrantów.

Następnie wymieniono poglądy na temat sytuacji międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem trwających konfliktów, w tym w Izraelu i Palestynie.

DEON.PL POLECA

Należąca do Unii Europejskiej Republika Cypru rości sobie prawo do suwerenności nad całą wyspą, ale północna część wyspy została zajęta w 1974 r. przez armię turecką, która utworzyła Turecką Republikę Cypru Północnego, uznawaną tylko przez Turcję.

W tych latach wiele kościołów w północnej części Cypru zostało przekształconych w meczety, co wywołało zaniepokojenie międzynarodowe. Papież Franciszek odwiedził Cypr w listopadzie 2021 r. w ramach podróży, która zawiodła go również do Grecji. Cypr i Stolica Apostolska podkreśliły wówczas potrzebę uważnego monitorowania regionu.

Równowaga w tym regionie została również zakwestionowana przez konflikt, który wybuchł w Strefie Gazy po ataku terrorystycznym przeprowadzonym 7 października przez Hamas przeciwko Izraelowi.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek przyjął prezydenta Cypru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.