Papież Franciszek przyjął prezydenta Cypru
Sytuacja międzynarodowa, a zwłaszcza trwające konflikty, w tym w Izraelu i Palestynie to jeden z tematów rozmów w Watykanie prezydenta Cypru Nikosa Christodoulidesa.
Został on przyjęty w Pałacu Apostolskim przez Franciszka, a następnie spotkał się Sekretarzem Stanu, kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył ks. Daniel Pacho, podsekretarz ds. sektora wielostronnego Sekcji do spraw Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi.
Podczas rozmów, które odbyły się w Sekretariacie Stanu, wyrażono uznanie dla pozytywnych stosunków dwustronnych, podkreślając również pewne otwarte kwestie dotyczące relacji Kościół-państwo. Następnie zwrócono uwagę na niektóre aktualne wyzwania w kraju, w tym migrantów.
Następnie wymieniono poglądy na temat sytuacji międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem trwających konfliktów, w tym w Izraelu i Palestynie.
Należąca do Unii Europejskiej Republika Cypru rości sobie prawo do suwerenności nad całą wyspą, ale północna część wyspy została zajęta w 1974 r. przez armię turecką, która utworzyła Turecką Republikę Cypru Północnego, uznawaną tylko przez Turcję.
W tych latach wiele kościołów w północnej części Cypru zostało przekształconych w meczety, co wywołało zaniepokojenie międzynarodowe. Papież Franciszek odwiedził Cypr w listopadzie 2021 r. w ramach podróży, która zawiodła go również do Grecji. Cypr i Stolica Apostolska podkreśliły wówczas potrzebę uważnego monitorowania regionu.
Równowaga w tym regionie została również zakwestionowana przez konflikt, który wybuchł w Strefie Gazy po ataku terrorystycznym przeprowadzonym 7 października przez Hamas przeciwko Izraelowi.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł