Papież: kazania nie mogą usypiać - wykłady i przemówienia można wygłaszać gdzie indziej

Papież: kazania nie mogą usypiać - wykłady i przemówienia można wygłaszać gdzie indziej
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
PAP/mk

Homilia musi wstrząsnąć sercami - mówił dziś papież Franciszek i napominał, że kazania nie mogą być ogólnikowe i usypiać słuchających. A przemówienia i wykłady można wygłaszać gdzie indziej, nie do wiernych w kościołach - dodał.

Kazania nie mogą być abstrakcyjne i nie mogą usypiać - powiedział papież Franciszek wiernym w Niedzielę Słowa Bożego, którą ustanowił przed trzema laty. Jak podkreślił, kazania muszą dotykać duszy i życia ludzi - "wstrząsać sercami".

W rozważaniach przed południową modlitwą Anioł Pański papież zauważył, że czasem kazania są ogólnikowe i nie dotykają duszy i życia ludzi.

Franciszek: wiele kazań zamiast budzić duszę, usypiają ją

- Wiele kazań - mówię to z szacunkiem, ale i ze smutkiem - jest abstrakcyjnych i zamiast budzić duszę, usypiają ją. Wtedy wierni zaczynają patrzeć na zegarek i pytają: kiedy się to skończy? - zauważył Franciszek.

DEON.PL POLECA

- Kaznodziejstwu grozi to, że bez namaszczenia Ducha Świętego zuboży Słowo Boże, popada w moralizm lub abstrakcyjne pojęcia, przedstawia Ewangelię z dystansem, jakby była poza czasem, daleka od rzeczywistości - ostrzegł.

- Nie tędy droga. Słowo, w którym nie tętni moc "dzisiaj", nie jest godne Jezusa i nie pomaga ludziom w życiu - napominał papież.

Jak stwierdził, jeśli ktoś chce "wygłaszać wykłady, przemówienia, niech to robi, ale gdzie indziej, a nie w homilii, gdzie ma głosić Słowo tak, by wstrząsnęło sercami".

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież: kazania nie mogą usypiać - wykłady i przemówienia można wygłaszać gdzie indziej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.