Papież mianował nowego biskupa pomocniczego w Poznaniu

Papież mianował nowego biskupa pomocniczego w Poznaniu
(fot. episkopat.pl)
KEP / episkopat.pl / sz

Dn. 24 maja 2019 r. Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu ks. Szymona Stułkowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej.

Publikujemy treść komunikatu Nuncjatury Apostolskiej:

KOMUNIKAT

Ojciec Święty Franciszek mianował Szymona Stułkowskiego, rektora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tabalta.

Warszawa, 24 maja 2019 r.

Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski

"Odczytuje tę nominację Ojca Świętego Franciszka, jako znak Bożego Miłosierdzia w stosunku do mnie i jako wezwanie do nawrócenia. Pan Bóg w ostatnim czasie wiele dawał mi takich znaków i to kolejny znak Chrystusa, bym Go bardziej miłował" - powiedział w pierwszych słowach po nominacji ks. Stułkowski.

Nowy Biskup Pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej

Opublikowany przez Archidiecezja Poznańska Piątek, 24 maja 2019

Ks. Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy. Ochrzczony 5 marca 1961 r. w Cerekwicy k/Poznania. W latach 1980-1986 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w Poznaniu.

W latach 1986-1988 był wikariuszem parafii pw. św. Marcina w Konarzewie. W latach 1988-1993 był wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. W latach 1994-2000 był wikariuszem parafii św. Antoniego we Wiedniu. W tym czasie odbył też studia doktoranckie na Uniwersytecie Wiedeńskim. W latach 2000-2001 był duszpasterzem akademickim w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu. W 2001 r. obronił we Wiedniu pracę doktorską w zakresie teologii pastoralnej.

W archidiecezji poznańskiej pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin, pracował w redakcji "Katechety", był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz kierował referatem duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego w Kurii Metropolitalnej.

W latach 2006-2016 pełnił funkcję sekretarza Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję rektora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Zna język niemiecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież mianował nowego biskupa pomocniczego w Poznaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.