Papież mianował nowego patriarchę Lizbony

Papież mianował nowego patriarchę Lizbony
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
KAI/dm

Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Manuela Clemente z urzędu patriarchy Lizbony. Jego następcą mianował dotychczasowego biskupa polowego Portugalii Rui Manuela Sousę Valério.

Rui Manuel Sousa Valério urodził się 24 grudnia 1964 roku w Ourém, w diecezji Leiria-Fátima. Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Montfortanów (SMM), w którym w 1990 roku złożył śluby wieczyste, a w 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Po studiach z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim i z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, otrzymał licencjat kanoniczny z teologii dogmatycznej. Uczęszczał także na wykłady z filologii na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie i z duchowości w Międzynarodowym Ośrodku Montfortańskim w Louvain w Belgii.

Był kolejno m.in.: duszpasterzem w parafii Castelverde di Lunghezza w diecezji rzymskiej, wikariuszem parafii w Castro Verde w diecezji Beja w Portugalii, proboszczem w Póvoa de Santo Adriãoe w patriarchacie Lizbony, a także kapelanem wojskowym szpitala Marynarki Wojennej w Lizbonie i Szkoły Morskiej w Alfaiete. Ponadto w łonie swego zgromadzenia był formatorem postulantów, radcą i przełożonym lokalnym.

27 października 2018 roku został biskupem polowym Portugalii. Sakrę biskupią przyjął 25 listopada tego roku z rąk kard. Manuela Clemente.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Papież mianował nowego patriarchę Lizbony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.