Papież na spotkaniu z katolickimi uniwersytetami o ich szczególnej roli ws. uchodźców

Papież na spotkaniu z katolickimi uniwersytetami o ich szczególnej roli ws. uchodźców
(fot. Paulina Guzik / UPJP II)
Paulina Guzik / Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie

Papież Franciszek spotkał się w sobotę w Watykanie z uczestnikami naukowej konferencji “Uchodźcy i migranci w globalnym świecie - odpowiedzialność i odpowiedź uniwersytetów" - w tym z reprezentacją Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Niecodziennie zdarza się, aby Ojciec Święty przyjmował uczestników konferencji naukowej. Jednak temat tej konferencji jest Papieżowi Franciszkowi szczególnie bliski.

DEON.PL POLECA
Papież Franciszek ciepło powitał dziś w Pałacu Apostolskim uczestników konferencji “Uchodźcy i migranci w globalnym świecie - odpowiedzialność i odpowiedź uniwersytetów", która of 1 listopada trwała na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Papież na spotkaniu z katolickimi uniwersytetami o ich szczególnej roli ws. uchodźców - zdjęcie w treści artykułu

“Katolickie uniwersytety zawsze miały na celu harmonijne połączenie badań naukowych z badaniami teologicznymi, wywołując dialog pomiędzy rozumem a wiarą. Wierzę, że potrzebujemy jeszcze więcej badań dotyczących korzeni przymusowej migracji, badań nakierowanych na identyfikowanie praktycznych rozwiązań - a te mogą być bardzo długoterminowe - bo pierwszą potrzebą jest zapewnienie prawa do pozostania, czyli zapewnienia tego, by nikt nie był zmuszony do migracji. Tak samo ważne jest to, aby mówić o negatywnych reakcjach, pojawiających się w pierwszej chwili, które napływ imigrantów generuje nawet w krajach o długiej chrześcijańskiej tradycji, a które mogą być nawet dyskryminujące i ksenofobiczne".

Ojciec Święty przypomniał także o szczególnej roli Uniwersytetów:

Zachęcam katolickie uniwersytety, aby edukowały swoich studentów - niektórzy spośród nich zostają liderami politycznymi, biznesmenami czy artystami - w alternatywnej interpretacji migracyjnego fenomenu, w ramach sprawiedliwości, globalnej odpowiedzialności i komunii z kulturalną różnorodnością".

Jezuita O. Pedro Rubens, Prezydent Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (IFCU) przypomniał, że “Prze wiele lat uniwersytety z całego świata wraz z katolickimi uniwersytetami które są członkami naszej Federacji były aktywnie zaangażowane w promowanie sprawy migrantów i uchodźców. Będąc świadomymi tych aktywności i chcąc odpowiedzieć na apel Ojca Świętego w sprawie roli I mobilizacji Chrześcijan wobec tej niezwykle ważnej sprawy, Federacji zorganizowała tę naukową konferencję".

Nasze Uniwersytety mają szczególną społeczną odpowiedzialność ponieważ są otwarte i aktywne w świecie i na terytoriach na których operują. Przez ostatnie trzy dni pracowaliśmy w duchu współpracy, słuchając przedstawicieli organizacji pozarządowych i władz publicznych. Wszyscy razem jesteśmy odpowiedzialni za rozwiązania które powinny być znalezione, a także za etykę podjętych działań która nas inspiruje.

Ks. Prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie powiedział po audiencji: “Dzień ten miał dla nas szczególne znaczenie. Obchodziliśmy święto Karola Boromeusza, co oznacza, że byliśmy w Watykanie, u Ojca Świętego Franciszka w dzień imienin naszego patrona Jana Pawła II - Karola Wojtyły. Dla nas znaczy to, że mieliśmy tam być i że mamy do wykonania szczególne zadanie. Ojciec Święty Franciszek szczególnie zachęcił nas do dalszego rozwoju i pracy na rzecz edukacji migrantów i uchodźców".

Dr Paulina Guzik, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII była jednym z organizatorów konferencji: “Nie ma znaczenia, jak wielu osobom uda nam się pomóc dzięki organizacji tej konferencji. Jeśli uda nam się pomóc jednemu studentowi, który musiał uciekać ze swojego domu z powodu wojny czy prześladowań, pomóc mu potwierdzić jego dyplom czy dotychczasowe osiągnięcia, pomóc mu kontynuować edukację w Polsce, Portugalii, Argentynie czy Kenii - będziemy szczęśliwi. Jedna osoba, jej edukacja i rozwój jest warta wysiłku, jaki włożyliśmy w sprowadzenie badaczy z całego świata do Rzymu" - powiedziała.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II jako jedyna uczelnia z Polski wszedł wczoraj do sieci “International Initiatives for Migrant and Refugee Education" - sieci stworzonej jako owoc rzymskiej konferencji.

Papież na spotkaniu z katolickimi uniwersytetami o ich szczególnej roli ws. uchodźców - zdjęcie w treści artykułu nr 1

“Sieć uniwersytetów I organizacji pomagających uchodźcom która powstała w wyniku tej konferencji pomoże wnieść wkład w pomoc uchodźcom. Jest znakiem nadziei, że wypracowane w Rzymie rozwiązania zaniesiemy dalej, kontynuując współpracę, wspólne badania ale też łącząc siły w działaniach na terenach dotkniętych konfliktem czy w obozach dla uchodźców, gdzie także możemy “dostarczyć" edukację" mówi Anthony Cernera, Prezydent Amerykańskiej Fundacji Being the Blessing i były prezydent IFCU.

Konferencja “Refugees and Migrants in a Globalized World: Responsibility and Responses of Universities," odbędzie się w dniach 1- listopada 2017 roku w Rzymie. Głównym celem konferencji było lepsze zrozumienie wymiarów i realiów sytuacji uchodźców i migrantów w świecie, a przede wszystkim wypracowanie rozwiązań edukacyjnych, które pomogą zarówno uchodźcom i migrantom, ale także społeczeństwom w zrozumieniu problemu migracji.

Organizatorami konferencji byli International Federation of Catholic Universities (IFCU, której członkiem jest UPJPII), Being the Blessing Foundation, Uniwersytet Gregoriański w Rzymie i Center for Interreligious Understanding. Organizację konferencji od początku wspierała Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka powstała w styczniu na życzenie Papieża Franciszka.

Pośród reprezentowanych na konferencji instytucji znaleźli się : Jesuit Worldwide Learning (JWL), Australian Catholic University, Katolicki Uniwersytet w Portugalii czy UNHCR - agenda ONZ ds. Uchodźców czy Keystone College w Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji na temat inicjatywy:

www.2imre.org

facebook.com/2imre

twitter.com/2imre

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież na spotkaniu z katolickimi uniwersytetami o ich szczególnej roli ws. uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.