Papież o konieczności reedukacji więźniów
Na konieczność reedukacji więźniów wskazał Benedykt XVI przyjmując uczestników XVII konferencji dyrektorów administracji więziennych, zorganizowanego w Rzymie przez Radę Europy.
Zaznaczył, że przeżycie czasu spędzonego przez osadzonego w więzieniu jako "okresu rehabilitacji i dojrzewania" jest niezbędne do "odzyskania" tej osoby przez społeczeństwo, tak aby mogła wnosić swój wkład do dobra wspólnego, ale także dlatego, że dzięki temu procesowi spada prawdopodobieństwo, iż osoba ta ponownie popełni przestępstwo.
Ojciec Święty przestrzegł przed tendencją do ograniczania dyskusji na temat wymiaru sprawiedliwości jedynie do "prawnego wymiaru kwestii winy i kary" oraz procesu sądowego, mniejszą uwagę zwracając zaś na warunki odbywania zasądzonej kary. Ma ona bowiem także za zadanie doprowadzenie do reedukacji osoby skazanej. Dlatego "nie można uważać tej funkcji reedukacyjnej kary za uboczną lub drugorzędną", gdyż w istocie stanowi ona jej "punkt kulminacyjny".
Wymierzanie sprawiedliwości nie polega bowiem jedynie na ukaraniu winnego. Trzeba jeszcze zrobić wszystko co tylko możliwe, by człowiek ten mógł się poprawić i stać się lepszym. Bez tego nie ma mowy o "integralnym wymierzaniu sprawiedliwości" - przekonywał Benedykt XVI. Dodał, że gdy zabraknie tego wymiaru reedukacyjnego, kara staje się wręcz antywychowawcza, wyostrzając tylko skłonności przestępcze skazanego.
Papież przyznał, że praca służb więziennych nie należy do łatwych. Jednak kontakt z osobami, które pokutują za swe winy, a także zadanie przywracania im godności i nadziei, gdy są zmarginalizowane i pogardzane, "przypomina misję Chrystusa, który przyszedł, aby powołać nie sprawiedliwych, lecz grzeszników - uprzywilejowanych adresatów miłosierdzia".
W spotkaniu z papieżem uczestniczyła m.in. włoska minister sprawiedliwości prof. Paola Severino i wicesekretarz generalna Rady Europy Gabriella Battaini-Dragoni, które zabrały głos, pozdrawiając Benedykta XVI w imieniu zgromadzonych.
Skomentuj artykuł