Papież: Pokój jest warunkiem wszystkich innych praw człowieka

Papież: Pokój jest warunkiem wszystkich innych praw człowieka
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
KAI/dm

Budowanie pokoju to praca wolna i wymagająca cierpliwości oraz odwagi - pisze papież w przesłaniu na 6. Paryskie Forum Pokoju, skierowanym za pośrednictwem kard. Pietro Parolina. Franciszek podkreśla, że pokój osiąga się przez konkretne zaangażowanie wszystkich ludzi dobrej woli, noszących w sercu dobro ludzkości i planety. 

Papież Franciszek przypomina, że w tym roku wypada 75. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. To ważny dokument będący niejako kompasem, bowiem jak pisze papież: „trwały pokój jest budowany dzień po dniu poprzez uznanie, poszanowanie i promowanie godności osoby ludzkiej i jej podstawowych praw”.

Wskazuje, że sam pokój jest też jednym z praw człowieka - szczególnym, bo bez niego nie da się korzystać z innych praw.

- Ile osób, w tym dzieci, jest pozbawionych podstawowego i pierwotnego prawa do życia oraz integralności fizycznej i psychicznej w wyniku działań wojennych między różnymi grupami lub różnymi krajami? - pyta papież.

I dodaje: - Ile dzieci jest zmuszanych do bezpośredniego lub pośredniego udziału w walkach i nosi fizyczne, psychiczne i duchowe blizny przez całe życie?.

Wojna jest zawsze klęską ludzkości

Papież potwierdza prawo do samoobrony, ale podkreśla przy tym ponownie, że „wojna jest zawsze klęską ludzkości. Żadna wojna nie jest warta łez matki, która widziała swoje dziecko okaleczone lub martwe - pisze Franciszek - żadna wojna nie jest warta utraty życia nawet pojedynczej osoby ludzkiej, świętej istoty, stworzonej na obraz i podobieństwo Stwórcy; żadna wojna nie jest warta zatrucia naszego wspólnego domu; i żadna wojna nie jest warta rozpaczy tych, którzy są zmuszeni opuścić swoją ojczyznę i są pozbawieni w jednej chwili swojego domu i wszystkich więzi rodzinnych, przyjaźni, społecznych i kulturowych, które były budowane czasem przez wiele pokoleń”.

Kończąc swe przesłanie, papież Franciszek przypomina, że pokoju nie buduje się bronią, ale cierpliwym słuchaniem, dialogiem i współpracą. Ponawia też apel o uciszenie huku dział i przemyślenie na nowo produkcji broni, tak by w miejsce wyścigu zbrojeń mogło nastąpić stopniowe rozbrojenie.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper, George Augustin

Miłość, która wykracza poza granice, znajduje się u podstaw tego, co nazywamy „przyjaźnią społeczną”. Gdy miłość ta jest autentyczna, wówczas przyjaźń w obrębie społeczeństwa umożliwia prawdziwą powszechną otwartość.

Żyjemy w świecie, w którym zmiany gwałtownie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież: Pokój jest warunkiem wszystkich innych praw człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.