Papież pozdrawia chilijskich górników
O wrażliwość na znaki Bożej obecności zaapelował Benedykt XVI do wiernych obecnych na dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Swą katechezę papież poświęcił postaci wybitnej średniowiecznej mistyczki, tercjarki franciszkańskiej, bł. Anieli z Foligno, żyjącej w latach 1248-1309. Na placu św. Piotra zgromadziło się ok. 25 tys. wiernych.
Ojciec Święty przypomniał, że w pierwszym okresie życia bł. Aniela z Foligno żyła beztrosko, w sposób światowy, stosunkowo daleko od Boga. Jednak później spotkanie z postacią św. Franciszka i spotkanie z Ukrzyżowanym Chrystusem obudziły jej duszę na obecność Boga, na fakt, że tylko z Bogiem życie staje się autentyczne, ponieważ w bólu z powodu grzechu staje się miłością i radością.
„Dzisiaj wszystkim na grozi życie, tak jakby Boga nie było, wydaje się On tak bardzo oddalony od codziennego życia. Bóg ma jednak tysiące sposobów, dla każdego inny, specyficzny by stać się obecnym w duszy, by ukazać, że istnieje, zna mnie i miłuje” – zauważył papież. Podkreślił, iż bł. Aniela pragnie nas uczynić wrażliwymi na te znaki, poprzez które Bóg dotyka naszej duszy, aby nas w ten sposób nauczyć drogi z Bogiem i ku Bogu, we wspólnocie z Ukrzyżowanym Chrystusem. „Módlmy się do Pana, aby nas czynił wrażliwymi na znaki swej obecności, aby nas nauczył prawdziwego życia” – stwierdził Benedykt XVI.
Pozdrawiając pielgrzymów języka hiszpańskiego Benedykt XVI powierzył Bożej Dobroci chilijskich górników, wydobywanych na powierzchnię, którzy przez 70 dni byli uwięzieni w kopalni w regionie Atacama.
Benedykt XVI zwracając się do Polaków, powiedział: "Z serdecznym pozdrowieniem zwracam się do Polaków. Zbliża się rocznica wyboru Jana Pawła II. Wraz z wami dziękuję Bogu za świadectwo wiary, nadziei i miłości, jakie dawał nam mój wielki poprzednik na Stolicy Piotrowej. Modlę się, aby owoce jego życia, posługi i nauczania trwały w Kościele i w sercach ludzi. Waszym modlitwom polecam prace Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!"
Wśród Polaków na placu św. Piotra obecni byli m.in. księża diecezjalni i zakonni, absolwenci Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, przezywający jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich, pracujący obecnie w archidiecezji lubelskiej i diecezji zamojsko-lubaczowskiej, diecezji sandomierskiej i greckokatolickiej eparchii wrocławsko-gdańskiej.
Wspólnie z papieżem modliły się także siostry elżbietanki, zgromadzone na Kapitule Generalnej w Rzymie, przedstawiciele Polskiej Misji Katolickiej z Dortmundu, Munster oraz wierni z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z Rzepina, św. Katarzyny i Walentego z Wójcina, św. Rodziny z Wyszkowa, św. Stanisława Kostki z Rybnika, św. Jadwigi ze Złotoryi, św. Michała Archanioła z Rudy Śl., św. Stefana z Radomia, Najświętszego Serca Pana Jezusa z Raciborza, św. Urszuli Lechóchowskiej z Lublina, jak również referat pielgrzymkowy Kurii Radomskiej oraz przedstawiciele Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie z diecezji radomskiej.
Skomentuj artykuł