Papież przyjął prezydentów Bułgarii i Macedonii Północnej

Papież przyjął prezydentów Bułgarii i Macedonii Północnej
(Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
KAI/dm

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencjach prezydentów Bułgarii – Rumena Radewa i Macedonii Północnej – Stewo Pendarowskiego. Okazją do ich wizyt w Watykanie były zgodnie z kalendarzem juliańskim doroczne uroczystości ku czci świętych Cyryla i Metodego.

Przy grobie św. Cyryla w bazylice św. Klemensa obaj szefowie państw wzięli udział w Boskiej Liturgii. Przewodniczył jej metropolita Europy Środkowej i Zachodniej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego Antoni (Michalew).

Na zakończenie głos zabrał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, który przypomniał, że święci bracia apostołowie Słowian są duchowym mostem między tradycją wschodnią i zachodnią, dlatego mogą pomóc odnaleźć, poprzez dialog i modlitwę, widzialną jedność Kościoła w doskonałej komunii.

To w bazylice św. Klemensa Bracia Sołuńscy po raz pierwszy odprawili liturgię w języku słowiańskim, po pobłogosławieniu przez papieża Hadriana II stworzonego przez nich alfabetu (zwanego głagolicą) i napisanych w nim ksiąg liturgicznych.

Po spotkaniu z Franciszkiem prezydent Radew powiedział dziennikarzom, że papież pragnie, aby Kościoły katolicki i prawosławny „jeszcze bardziej się zbliżyły do siebie”.

Z kolei biuro prasowego prezydenta Pendarowskiego ogłosiło, że szef państwa rozmawiał z Franciszkiem m.in. o potrzebie wspierania dialogu międzyreligijnego i wolności religijnej.

Co roku 24 maja Bułgaria świętuje Dzień Edukacji, Kultury i Literatury Słowiańskiej oraz stworzenia słowiańskiego alfabetu przez świętych Cyryla i Metodego. W całym kraju odbywają się uroczystości i imprezy ku ich czci: koncerty, procesje, składanie kwiatów pod ich pomnikami itp.

Do grobu św. Cyryla w bazylice św. Klemensa w Rzymie co roku przybywają w tym czasie państwowe delegacje Bułgarii i Macedonii Północnej. Tradycyjnie są one przyjmowane na audiencjach przez papieża.

Cyrylica jest obecnie używana w 12 państwach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, w tym w niesłowiańskiej Mongolii, która przyjęła ten alfabet w 1940 roku.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
20,94 zł
29,90 zł

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Papież przyjął prezydentów Bułgarii i Macedonii Północnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.