Papież rozpoczyna pielgrzymkę do Korei Płd.

(fot. EPA/JEON HEON-KYUN)
PAP / kn

W środę 13 sierpnia o godz. 16 papież Franciszek odleci z podrzymskiego lotniska Fiumicino na pokładzie samolotu Włoskich Linii Lotniczych Alitalia do Korei Południowej, rozpoczynając swą 3. podróż zagraniczną.

Właściwa wizyta rozpocznie się nazajutrz na lotnisku bazy lotniczej w Seulu po 11,5 godzinach lotu i przemierzeniu prawie 9 tys. km. Całe wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem "Powstań! Świeć!", zaczerpniętym z Księgi proroka Izajasza (Iz 60,1).

Na miejscu Ojciec Święty odwiedzi - oprócz stolicy - jeszcze cztery inne miasta i wygłosi tam 10 przemówień (lub 11, jeśli liczyć oddzielnie rozważania przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św. 15 sierpnia w Daejeon). Jego pobyt na ziemi koreańskiej potrwa do wieczora 17 sierpnia, ale biorąc pod uwagę różnicę czasu, do Watykanu powróci następnego dnia ok. godz. 23 w nocy.

W drodze do Azji maszyna papieska przeleci nad 10 państwami: Włochami, Chorwacją, Słowenią, Austrią, Słowacją, Polską, Białorusią, Rosją, Mongolią i Chinami. Nad naszym krajem nastąpi to ok. godz. 18. Zgodnie z przyjętymi zwyczajami i zasadami dyplomatycznymi Ojciec Święty, przelatując nad danym krajem, prześle z pokładu samolotu na ręce głowy tego państwa pozdrowienia i życzenia błogosławieństwa Bożego dla jego narodu.

Głównymi punktami pielgrzymki papieża będą dwie Msze św. pod jego przewodnictwem: w Seulu 16 sierpnia, połączona z beatyfikacją 124 męczenników koreańskich - ofiar prześladowań religijnych na Półwyspie Koreańskim z przełomu XVIII i XIX wieku oraz na zakończenie VI Dni Młodzieży Azjatyckiej, które od 13 sierpnia odbywać się będą w Haemi (nieco ponad 100 km na południowy zachód od stolicy). Ojciec Święty spotka się ponadto z biskupami południowokoreańskimi i z całej Azji, z przywódcami politycznymi i religijnymi kraju oraz z osobami niepełnosprawnymi - dorosłymi i dziećmi - w miasteczku Kkottongnae (90 km na południe od Seulu).

Ważnym wydarzeniem, zwłaszcza z ogólnonarodowego punktu widzenia, będzie również Msza św., sprawowana w piątym co do wielkości mieście kraju - Daejeon 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest tam świętem narodowym jako Dzień Wyzwolenia Republiki Korei w 1945 r. W liturgii wezmą także udział rodziny ofiar wielkiej katastrofy promu Sewol, do której doszło 16 kwietnia br. u południowo-zachodnich wybrzeży kraju i nieliczni, którzy ją przeżyli. Zginęły wówczas 293 osoby a 12 uznano za zaginione spośród 476, które znajdowały się na pokładzie jednostki. Większość ofiar stanowili uczniowie ze szkół średnich w Inczhonie - porcie na południu, skąd wypłynął prom.

Podróż papieska przebiegać będzie pod hasłem "Powstań! Świeć!" - są to dwa pierwsze słowa z 60. rozdziału Księgi Izajasza, opiewające chwałę odnowionej Jerozolimy. Do tego obrazu nawiązuje logo pielgrzymki, przedstawiające dwa splecione paski w kształcie płomieni, zwane "tae geuk", w kolorach czerwonym i niebieskim, które należą do symboliki narodowej i są obecne na flagach obu państw koreańskich. Pod tymi znakami znajdują się dwa inne, wijące się jasnoniebieskie paski, łączące się na końcu. Ma to symbolizować dążenie do zjednoczenia Półwyspu w jedno państwo. Całość uzupełnia na dole hasło obecnej pielgrzymki, zapisane alfabetem koreańskim.

Własne hasło i logo mają również VI Dni Młodzieży Azjatyckiej (13-17 sierpnia). Przyświecają im słowa: "Młodzieży Azji! Powstań! Chwała męczenników jaśnieje nad tobą". Logo, oparte na literach AYD (Asian Youth Day), przedstawia duże litery A i D, ale stylizowane na greckie alfę i omegę, podczas gdy wyrastająca ponad nie litera Y symbolizuje kielich a jej ramiona wyciągają się ku krzyżowi, znajdującemu się na szczycie znaku. Między nimi znajduje się jeszcze znak "tae geuk" w kolorach narodowych.

Korea Południowa już po raz trzeci gościć będzie Następcę św. Piotra. Jako pierwszy przebywał tam dwukrotnie św. Jan Paweł II: najpierw w dniach 3-7 maja 1984 (a więc dokładnie 30 lat temu) odwiedził on Seul, Kwangdżu, Sorokdo, Taegu i Pusan, a następnie 7-9 października 1989 złożył wizytę tylko w Seulu, na zakończenie obradującego tam 44. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Ten pierwszy pobyt Ojca Świętego na Półwyspie Koreańskim wiązał się z symboliczną datą 200-lecia obecności Kościoła na tych ziemiach i był połączony z kanonizacją 6 maja 1984 w Seulu 103. męczenników z XIX wieku. Był to pierwszy tego rodzaju obrzęd na ziemi koreańskiej i pierwsza kanonizacja poza Rzymem od 1369 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież rozpoczyna pielgrzymkę do Korei Płd.
Komentarze (2)
M
Monika
15 sierpnia 2014, 14:04
Czy papież kiedylokwiek uzdrowił społeczeństwo danego kraju tylko dlatego, że pojechał tam z pielgrzymką? Czy ktokolwiek na świecie wie, ile bogactwa mieści tak naprawde watykan a ile przestepstw zostało tam zatuszowanych? Jezus Chrystus mówił " poznacie ich po ich owocach, więc ja się pytam, jakie owoce wydaje dzisiaj kościół katolicki? Nie sądzę, żeby w jakis pozytywny wposób religia ta wpływała na zachowania ludzi... Jezus modlił się do Boga słowami Ojcze Święty, czy tytuł ten nie powinien tylko i wyłącznie należec do Stwórcy? 
R
Ryszard
13 sierpnia 2014, 12:23
Adres koreańskiej strony internetowej sanktuarium Solmoe [url]http://www.solmoe.or.kr/home/[/url] ( można ten adres skopiować i wpisać do tłumacza Google oraz przetłumaczyć z języka koreańskiego na polski).W Solmoe urodził się św.Andrzej Kim Taegon pierwszy ksiądz pochodzący z Korei Południowej.