Papież spotka się z polskimi biskupami na Wawelu

Papież spotka się z polskimi biskupami na Wawelu
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ml

Zaraz po przylocie na lotnisko w Balicach i oficjalnej uroczystości powitalnej Ojciec Święty Franciszek spotka się w katedrze wawelskiej z polskimi biskupami i będzie się modlił przy konfesji św. Stanisława.

Krakowska bazylika archikatedralna, jedna z najstarszych na ziemiach polskich, za każdym razem znajdowała się na szlaku papieskich pielgrzymek do Polski.
Do katedry wawelskiej Ojciec Święty przybędzie w środę 27 lipca przed godz. 18.30. U progu świątyni papież powitany będzie przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i proboszcza parafii katedralnej ks. prał. Zdzisława Sochackiego, a także kanoników kapituły archikatedralnej.
Bazylika na Wawelu to miejsce odwiedzane przez papieży podczas każdej z pielgrzymek do Polski. U stóp konfesji. św. Stanisława - głównego patrona Polski modlił się zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI. Czas na cichą modlitwę również będzie miał w tym miejscu także papież Franciszek. Następnie w towarzystwie kard. Dziwisza obejdzie prezbiterium katedry, aby uczcić Najświętszy Sakrament przechowywany w kaplicy mariackiej, znajdującej się za ołtarzem głównym.
- Od momentu wejścia do świątyni wszystko w niej mówi o wielowiekowej historii naszego narodu. Ta katedra jest przecież najstarszym miejscem kultu na ziemiach polskich, gdzie bije serce Polaków. Dlatego duże znaczenie ma wizyta Ojca Świętego w tym miejscu, gdzie czczona jest również święta polska królowa Jadwiga - podkreśla w rozmowie z KAI ks. prał. Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława.
W świątyni papież Franciszek spotka się z polskimi biskupami. Do uczestnictwa w niespełna godzinnym spotkaniu zaproszeni są nie tylko biskupi diecezjalni, ale także biskupi pomocniczy oraz seniorzy.
Słowa powitania skierują do papieża metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Tutaj zwierzchnik Kościoła katolickiego zwróci się do polskich hierarchów.
Po zakończeniu kardynałowie i arcybiskupi będą pojedynczo przedstawieni Ojcu Świętemu. Na koniec papież z całym polskim episkopatem ustawią się do pamiątkowego zdjęcia.
Katedra pw. św. Wacława i św. Stanisława na Wawelu uważana jest za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce. To nie tylko wspaniały zabytek, ale też miejsce o szczególnym znaczeniu dla tożsamości polskiego narodu.
Najstarszy kościół katedralny wzniesiono zapewne na początku XI w., po ustanowieniu biskupstwa krakowskiego w 1000 r. Obecnie zachowana świątynia powstawała w 1. poł. XIV w. dzięki fundacjom Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Kościół poświęcono w 1364 r.
W centrum tej trójnawowowej bazyliki znajduje się konfesja, w której mieści się srebrny relikwiarz św. Stanisława Biskupa i Męczennika (1030-1079), głównego - obok św. Wojciecha (956-997) - patrona Polski. Konfesja traktowana jest jako Ołtarz Ojczyzny. Tutaj dziękowano za triumfy Polaków, składano trofea wojenne, m.in. sztandary krzyżackie zdobyte po bitwach z Krzyżakami pod Grunwaldem w 1410 r. i chorągiew turecką spod Wiednia z 1683 r.
Przez ponad 400 lat katedra pełniła funkcję kościoła monarszego. W latach 1320-1734 była miejscem koronacji, królewskich ślubów i pogrzebów. Spoczywa tu większość polskich królów. W katedrze znajduje się też sarkofag i relikwiarz św. królowej Jadwigi (1374-1399), kanonizowanej w 1997 r. przez papieża Jana Pawła II.
W podziemiach katedry znajdują się groby bohaterów narodowych i wieszczów, m.in. Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.
Krypta św. Leonarda pod nawą główną katedry to jedno z najpiękniejszych wnętrz romańskich w Polsce. Tam właśnie swoją pierwszą Mszę św. odprawił 1 listopada 1946 r. młody ksiądz Karol Wojtyła.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież spotka się z polskimi biskupami na Wawelu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.