Papież spotkał się z pielgrzymami przybyłymi do Watykanu w 60. rocznicę śmierci Jana XXIII

Papież spotkał się z pielgrzymami przybyłymi do Watykanu w 60. rocznicę śmierci Jana XXIII
Fot. GIUSEPPE LAMI / PAP
KAI / jk

Dziś przypada 60. rocznica śmierci św. Jana XXIII. Z tej okazji Franciszek przyjął na audiencji pielgrzymów z Sotto il Monte, rodzinnej miejscowość papieża Roncallego, a także z Concesio, miasteczka pochodzenia Giovanniego Battisty Montiniego, który został wybrany na następcę Dobrego Papieża.

Franciszek przypomniał o aktualności encykliki Jana XXIII Pacem in terris, ogłoszonej tuż przed jego śmiercią. Wojna, egoizm i podziały prowadzą tylko do zniszczeń – podkreślił Ojciec Święty. Zwrócił uwagę na fakt, że rodzinne miejscowości świętych papieży stały się popularnym celem pielgrzymek. Natomiast Bergamo i Brescia, stolice tamtejszych regionów, są w tym roku kulturalną stolicą Włoch. „Zawsze pielęgnujcie swoje korzenie, nie tyle po to, by uczynić z nich sztandar lub bastion do obrony, ale raczej jako bogactwo, którym należy się dzielić” – powiedział Franciszek.

„Dziękujemy Panu, ponieważ uczynił was, ich rodaków, współpracownikami w tym darze, który przez nich dał nam Pan. Mogli być wielkimi duszpasterzami przede wszystkim dlatego, że na swojej drodze spotkali dobrych towarzyszy, świadków Ewangelii, którzy pomogli im wzrastać w wierze, aż do rozpalenia w nich światła powołania. Przede wszystkim ich rodziny, różne pod względem pochodzenia i kontekstu, ale zjednoczone tą samą solidną pobożnością chrześcijańską. Żyły z jednej strony ciężką pracą na roli, a z drugiej wielkim zaangażowaniem kulturalnym oraz społecznym. Bracia i siostry, chcę wam powiedzieć jedną rzecz: Bóg nie tworzy świętych w laboratorium: kształtuje ich na wielkich placach budowy, gdzie praca wszystkich, pod przewodnictwem Ducha Świętego, przyczynia się do kopania głęboko, do stawiania solidnych fundamentów i do realizacji budowy, dbając o to, aby rosła w sposób uporządkowany i doskonały, z Chrystusem jako kamieniem węgielnym (por. Ef 2, 21-22). To jest atmosfera, jaką Angelo i Giovanni Battista oddychali w Sotto il Monte i Concesio od najmłodszych lat, z całym dobrem, które z tego wypływało: wszystko co dali i sami otrzymali“ – stwierdził Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Papież spotkał się z pielgrzymami przybyłymi do Watykanu w 60. rocznicę śmierci Jana XXIII
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.