Papież w Libanie od 14 do 16 września

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

 Benedykt XVI odwiedzi Liban w dniach 14-16 września - ujawnił patriarcha melchicki, który rezyduje w stolicy Syrii Damaszku, ale ma też swą libańską siedzibę w Raboué. Grzegorz III Laham powiedział dziennikarzom, że Ojciec Święty przybędzie do tego kraju na trzy dni z orędziem pokoju i jedności dla chrześcijan Bliskiego Wschodu.

Zwierzchnik katolików melchickich z wiernymi swego obrządku zamierza przyjąć Benedykta XVI w pierwszym dniu wizyty w bazylice św. Pawła w Harissie. Papież odbędzie w Libanie szereg spotkań z chrześcijanami różnych wyznań i niechrześcijanami. 16 września ogłosi posynodalną adhortację apostolską o Bliskim Wschodzie - zapowiedział hierarcha. Został on wczoraj przyjęty na audiencji w Watykanie. O czym rozmawiał z Ojcem Świętym, informuje komunikat wydany przez melchicki patriarchat Antiochii.

Wizytą w Watykanie patriarcha zakończył swą podróż europejską, w czasie której spotykał się z przedstawicielami episkopatów i władz państwowych - czytamy w komunikacie. Podczas półgodzinnej audiencji rozmawiał z papieżem zarówno o sprawach kościelnych, jak i o bliskowschodnich kryzysach oraz ich konsekwencjach w skali regionalnej i międzynarodowej. Podkreślił, że dla osiągnięcia pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie konieczny jest dialog. Bez niego nie można zapewnić współistnienia w tym regionie, który jest w fazie daleko idących przemian i stoi przed wielkimi wyzwaniami. Według Grzegorza III Lahama chrześcijanie winni tam odgrywać rolę w przywracaniu pokoju i budowaniu mostów prawdziwego dialogu w świecie arabskim, by zapewnić mu lepszą przyszłość. Jedność wszystkich Arabów - muzułmanów i chrześcijan - jest bowiem podstawą nadziei na prawdziwą "arabską wiosnę".

Po papieskiej audiencji zwierzchnik katolików melchickich poinformował dziennikarzy, że Ojciec Święty z wielką uwagą słuchał jego słów o roli, jaką Kościół winien odegrać na Bliskim Wschodzie. Może on tam pomóc w wyrzeczeniu się przemocy i przywróceniu pokoju. "Jeżeli będziemy stali na boku, chrześcijańska obecność w świecie arabskim zostanie zniszczona czy w każdym razie będzie bezskuteczna" - stwierdził patriarcha Grzegorz.

DEON.PL POLECA

Komentując sytuację w Syrii, wyraził opinię, że wprawdzie "ani wojskowi, ani opozycjoniści nie są święci", jednak w swych informacjach zachodnie media dają się stronniczo manipulować. "Świat arabski jest podzielony. To zaś, co stanowi rezultat tego podziału, nazywane jest «arabską wiosną»" - powiedział bliskowschodni hierarcha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież w Libanie od 14 do 16 września
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.