Papież: Wojna to zaprzeczenie człowieczeństwa, "wygrywają" ją tylko producenci broni

Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI
PAP / KAI / pk

Wojna jest zaprzeczeniem człowieczeństwa - powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Nawiązał do przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i dodał, że nigdy nie można usprawiedliwiać nienawiści i przemocy.

Zwracając się do kilku tysięcy uczestników spotkania w Auli Pawła VI papież powiedział: "W najbliższą sobotę 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Niech wspomnienie i potępienie tej straszliwej zagłady milionów Żydów i osób innych religii, do jakiej doszło w pierwszej połowie minionego wieku, pomoże wszystkim nie zapominać o tym, że logiki nienawiści i przemocy nie można nigdy usprawiedliwić, ponieważ przeczą samemu naszemu człowieczeństwu".

- Sama wojna jest zaprzeczeniem człowieczeństwa - dodał.

DEON.PL POLECA

Franciszek wezwał: "Módlmy się niestrudzenie o pokój, by zakończyły się konflikty, by zatrzymała się broń i udzielona została pomoc wycieńczonej ludności".

- Myślę o Bliskim Wschodzie, o Palestynie, Izraelu, myślę o niepokojących informacjach, jakie napływają z umęczonej Ukrainy, zwłaszcza o bombardowaniach miejsc uczęszczanych przez cywilów, siejących śmierć, zniszczenie, cierpienie. Modlę się za ofiary i za ich bliskich i błagam wszystkich, zwłaszcza tych, na których spoczywa odpowiedzialność polityczna, by strzegli życia ludzkiego kładąc kres wojnom - mówił papież.

"Nie zapominajmy - oświadczył - że wojna jest zawsze porażką, zawsze. Wygrywają tylko, w cudzysłowie, producenci broni".

Papież do Polaków: Przyjmijcie z otwartym sercem dar Chrystusowej wolności

Franciszek skierował również kilka słów do Polaków:

Drodzy bracia i siostry Polacy. "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" (por. Ga 5, 1) i zachęca nas do życia w wolności. Do życia z sercem wolnym od tego co przyziemne, czyli tego co niszczy relacje z bliźnimi i z Panem Bogiem. Przyjmijcie z otwartym sercem dar Chrystusowej wolności! Z serca was pozdrawiam i wam błogosławię!

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

W ramach katechez o wadach i cnotach dzisiaj mówimy o skąpstwie, czyli przywiązaniu do pieniędzy, które uniemożliwia człowiekowi hojność. Ta wada nie ma nic wspólnego ze stanem konta bankowego. To choroba serca, a nie portfela. Z analiz Ojców Pustyni wynika, że ogarniała także mnichów, którzy w samotności swojej celi byli przywiązani do przedmiotów - nie pożyczali ich, nie dzielili się nimi. Jako lekarstwo na tę chorobę mnisi zaproponowali drastyczną, ale skuteczną metodę - rozważanie o śmierci. Niezależnie od tego, ile zgromadzimy dóbr, pewne jest, że nie zmieszczą się one w trumnie. Jezus w Kazaniu na Górze głosi: "Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi (…). Gromadźcie sobie skarby w niebie". Możemy być panami rzeczy, które posiadamy, ale często to one w końcu biorą nas w posiadanie. Ewangelia nie uczy, że bogactwo jest złem, ale że wiąże się z odpowiedzialnością. Bóg nie jest ubogi - jest Panem wszystkiego, ale - jak pisze św. Paweł - "będąc bogatym, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić".

W dzisiejszej audiencji udział wzięli pielgrzymi z parafii św. Marcina i Najświętszej Maryi Panny Królowej w Ochodzach (diec. opolska); z parafii pw. Najśw. Maryi Panny w Łomnicy (diec. opolska); Grupa uczniów z nauczycielami z VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi (46 osób); a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

Źródło: PAP / KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Wojna to zaprzeczenie człowieczeństwa, "wygrywają" ją tylko producenci broni
Komentarze (2)
AS
~A. Szczawinski
24 stycznia 2024, 14:38
W rozmowie z jakimś mistykiem, niestety nie pamiętam nazwiska, Pan Jezus powiedział mu, że podczas Wojny więcej ludzi zostało zbawionych, niż gdyby tej wojny nie było. Tak się skupiamy na doczesnych cierpieniach, zamiast wciąż myśleć o wieczności.
JK
~Jolanta Korzeniowska
29 lutego 2024, 16:30
Jedyne słowa Jezusa znane są z Ewangelii.