Papież wyjawia, dlaczego powiedział „nie” żonatym księżom

thetablet.co.uk / pp

Choć wielu oczekiwało takiego rozwiązania po synodzie dla Amazonii, papież Franciszek nie otworzył furtki dla zniesienia celibatu. Dlaczego Ojciec Święty nie zdecydował się na ten ruch? Odpowiedź ukazała się na łamach jezuickiego magazynu.

Papież Franciszek przyznaje, że czuł, że debata dotycząca żonatych księży stała się parlamentarną walką między różnymi stronami sporu. Swoje przemyślenia na ten temat ujawnił w notatce, w której podkreślił również, że „synod się nie skończył”.

W osobistej notatce przekazanej jezuickiemu dziennikowi „La Civiltà Cattolica", Franciszek mówi, że podczas zeszłorocznego synodu odbyła się „bogata dyskusja… dobrze uzasadniona dyskusja, ale bez rozeznania”.

Papież kontynuuje : „Musimy zrozumieć, że synod to coś więcej niż parlament. Pod tym względem był to jednak parlament bogaty, produktywny, a nawet potrzebny”.

DEON.PL POLECA

Jak twierdzi serwis "The Tablet" większość biskupów uczestniczących w spotkaniu synodalnym w październiku 2019 r. głosowała za wyświęcaniem żonatych mężczyzn na księży w odległych częściach Amazonii. Jednak propozycja ta spotkała się z silnym sprzeciwem ze strony wyższych prałatów w Kurii Rzymskiej, którym udało się zablokować takie rozwiązanie.

Po posiedzeniu synodalnym ukazała się adhortacja papieża pod tytułem „Querida Amazonia” , w której Franciszek unikał wszelkich odniesień do kwestii żonatych księży. Papież wezwał jedynie do wysłania duchowieństwa misyjnego do Amazonii, a biskupów do promowania modlitw o powołania kapłańskie.

Warto zaznaczyć, iż Franciszek poparł ostateczny dokument biskupów, w którym 128 głosowało za wyświęcaniem żonatych diakonów w odległych regionach, a 41 głosowało przeciw. Oznaczało to, że propozycja jest realną możliwością na przyszłość.

„Synod jest miejscem rozeznania, w którym pojawiają się propozycje” - wyjaśnia Antonio Spadaro SJ, redaktor naczelny „La Civiltà Cattolica”. Jego zdaniem papież wzywa do tej praktyki, a rozwiązania obecne w dokumentach papieskich są owocem wsłuchania się w różne głosy obecne na synodach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież wyjawia, dlaczego powiedział „nie” żonatym księżom
Komentarze (12)
EA
~Ewa Adam
11 września 2020, 15:33
W Kościele katolickim są już żonaci księża. Są to księża greckokatoliccy, oraz konwertyci z anglikanizmu, którzy przyjęli wiarę w Kościele rzymskokatolickim wraz ze swoimi rodzinami, otrzymali święcenia i zobowiązali się (wraz z żonami) do przestrzegania celibatu. Ludzie odpuście formę a zajmijcie treścią. Celibat nie jest dogmatem, tylko zwyczajem.
SA
~Stanisław Anczakowski
11 września 2020, 07:04
NIEBEPIECZNE, ALE NIEMOŻLIWE DO UNINIĘIA PYTANIA ? Pytanie dla teologów : co ma zrobić człowiek którego Pan obdarzył nie jednym ale dwoma powołaniami ? które POLECENIA PANA GODZI SIĘ ZIGNOROWAĆ ? kiedy to Pan powiedział ,że daje tylko jedno powołanie? a jeżeli ktoś mówi BEZ POPARCIA TEGO TEKSTEM BIBLJNYM że tylko jedno czy nie jest to łamanie drugiego przykazania [ wersja oryginalna ]nie możliwe ? a dlaczego niemożliwe ,? KTO powiedział ,że nie ? Bóg czy uczeni w piśmie ? Czy nie jest to sugestia aby wrócić do ST i kapłaństwa wielostopniowego ? kapłani , lewici czy może następna warstwa ? Czy obecne kłopoty to nie jest dopust boży który pomaga uniknąć ostrego PODZIAŁU SPOŁECZNEGO pomiędzy kapłaństwem a a laikatem ? ich drogi społeczne a w ślad za tym poglądy , także religijne zaczynają się rozchodzić , takie jest w każdym razie mam takie wrażenie.
NC
~Niewiasta conta Babilon Wielki
10 września 2020, 21:06
KOŚCIÓŁ KATOLICKI Pius X, Encyklika Pascendi dominici gregis (O zasadach modernistów) z 1907 r., [ROZDZIAŁ VII MODERNISTA - REFORMATOR]: "Wreszcie są tu i tacy, którzy, idąc w ślady swych mistrzów protestantów, żądają zniesienia celibatu". POSOBOROWIE, MODERNISTYCZNA BANDA "Oznaczało to, że propozycja jest realną możliwością na przyszłość"
SJ
Szczepan Jozef
9 września 2020, 00:42
Należy dla ścisłości powiedzieć, że celibat nie był w Kościele obecny od początku jego historii. Oczywiście w każdym momencie może zostać zniesiony. Zrozumiałym jest, że taka decyzja nie może być podjęta w dowolnym momencie. Wymaga wielu przygotowań w zakresie prawa, nie tylko kanonicznego ale też prawa każdego kraju. Mowa tutaj chociażby o majątkowej wspólnocie małżeńskiej, dziedziczeniu majątku itd... Z punktu widzenia wiernych napewno lepszy kontakt byłby z księdzem, który ma rodzine. Obecnie dla wielu księży problemy takie są tylko w sferze teoretycznej. Niestety przykro to mówić , ale jeżeli samemu się nie bierze na barki spraw dnia codziennego, bez gosposi na plebani, ze wstawaniem kilka razy w nocy do płaczących dzieci, z brakiem środków na rzeczy podstawowe to zawsze się będzie tylko teoretykiem. Oczywiście to wszystko się zmienia jak ksiądz ma rodzinę, dzieci partnerkę. Tylko niech nikt nie mówi że takich nie ma ...
TP
~takie przemyślenia
9 września 2020, 14:20
Zawsze przy takich dyskusjach przypomina mi się taki kawał (śmieszny nie śmieszny sami zdecydujcie). Rozmowa księdza katolickiego z pastorem ewangelickim: -Wiesz, jednego ci zazdroszczę. Jak tłumaczę, parafianinowi, że musi zawsze kochać swoją żonę to ten mi mówi "co ksiądz może o tym wiedzieć, ksiądz nie ma żony". Na to odpowiada pastor: - Nie przejmuj się. Jak ja to tłumaczę mojemu parafianinowi to ten mi mówi "co pastor może o tym wiedzieć, pastor nie ma MOJEJ żony". To, że ksiądz nie ma żony wcale nie znaczy, że on nie ma pojęcia o rodzinie.
SJ
Szczepan Jozef
9 września 2020, 00:39
Należy dla ścisłości powiedzieć, że celibat nie był w Kościele obecny od początku jego historii. Oczywiście w każdym momencie może zostać zniesiony. Zrozumiałym jest, że taka decyzja nie może być podjęta w dowolnym momencie. Wymaga wielu przygotowań w zakresie prawa, nie tylko kanonicznego ale też prawa każdego kraju. Mowa tutaj chociażby o majątkowej wspólnocie małżeńskiej, dziedziczeniu majątku itd... Z punktu widzenia wiernych napewno lepszy kontakt byłby z księdzem, który ma rodzine. Obecnie dla wielu księży problemy takie są tylko w sferze teoretycznej. Niestety przykro to mówić , ale jeżeli samemu się nie bierze na barki spraw dnia codziennego, bez gosposi na plebani, bez wstawania kilka razy w nocy do płaczących dzieci, bez braku środków na rzeczy podstawowe to zawsze się będzie tylko teoretykiem. Oczywiście to wszystko się zmienia jak ksiądz ma rodzinę, dzieci partnerkę. Tylko niech nikt nie mówi że takich nie ma ...
8 września 2020, 13:41
A może "rzutem na taśmę" powstrzymali Franciszka przed tą decyzją papież Benedykt XVI i kard. Sarah w książce o celibacie, gdzie argumenty za celibatem są tak przekonujące i uzasadnione biblijnie i teologicznie, iż nie można im sprostać żadnym argumentem "duszpasterskim", utylitarnym itp? Wierzę że tak, i że Duch Święty tu na szczęście zadziałał. Oby żył jak najdłużej, bo wyraźnie "bruździ komuś", kto nie ma argumentów i z tej klasy teologiem nie może się równać. Ktoś kiedyś krytykował polskiego kapłana, profesora za to iż modli się o śmierć dla papieża, który mógłby popaść w herezję. A ilu modli się o śmierć dla B16? Myślę, że wielu.
RL
~Remigiusz Lewski
10 września 2020, 08:25
Na szczęście przeciętny Polak ma w nosie takie rozważania. Co więcej, może i przeciętny ksiądz. Kończy się to niestety tak, że scena namawiania do aborcji swojej kochanki przez księdza z filmu "Kler" odzwierciedla niejeden czas i niejedno miejsce.
RL
~Remigiusz Lewski
10 września 2020, 08:25
Na szczęście przeciętny Polak ma w nosie takie rozważania. Co więcej, może i przeciętny ksiądz. Kończy się to niestety tak, że scena namawiania do aborcji swojej kochanki przez księdza z filmu "Kler" odzwierciedla niejeden czas i niejedno miejsce.
RP
Robert Polkowski
8 września 2020, 12:17
Nawet Piotr zostawil zone w domu i byl zonaty i jeszcze paru. Ale szatanistyczny watykan pewnie wywruzyl z obelisku ze niemozna
BB
~Bb Bb
8 września 2020, 13:46
Piotr miał teściowa nigdzie w Piśmie nie pisze że jego żona jeszcze żyła więc nic o tym nie wiadomo by być pewnym na 100proc w jedną lub drugą stronę
RD
Robert Dymek
12 września 2020, 15:32
Jest napisane w jednym z listów św. Pawła