Papież wzywa do całkowitego zaufania Bogu

Papież wzywa do całkowitego zaufania Bogu
Papież wzywa do całkowitego zaufania Bogu (fot. Grzegorz Gałązka/ Galazka.DEON.pl)
KAI / ad

Do całkowitego zaufania Jezusowi we wszystkich sytuacjach życiowych wezwał wiernych Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.

W niedzielę 7 sierpnia spotkał się z licznie przybyłymi pielgrzymami z Włoch i całego świata na dziedzińcu swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu zebranym błogosławieństwa papież zaapelował o pokój i położenie kresu przemocy w Syrii i Libii.

Oto polski tekst rozważań papieskich:

Drodzy bracia i siostry,

W Ewangelii dzisiejszej niedzieli spotykamy Jezusa, który - po odpoczynku na górze - modli się całą noc. Z dala zarówno od ludzi, jak i uczniów Pan ukazuje swą bliskość z Ojcem i potrzebę modlitwy w samotności, w schronieniu przed zgiełkiem świata.

Owo oddalenie się nie powinno jednak być postrzegane jako brak zainteresowania ludźmi lub porzucenie apostołów. Co więcej - jak pisze św. Mateusz - Pan każe uczniom wsiąść do łodzi, "żeby wyprzedzili Go na drugi brzeg" (Mt 14, 22), aby ponownie się z nimi spotkać.

Tymczasem łódka "była już sporo stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny" (w. 24) i oto "o czwartej straży nocnej [Jezus] przyszedł do nich, krocząc po jeziorze" (w. 25), uczniowie zaś zlękli się, myśląc, że to zjawa "i ze strachu krzyknęli" (w. 26), nie poznali Go, nie wiedzieli, że chodzi o Pana. Jezus jednak zapewnia ich: "Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się!" (w. 27).

Jest to epizod, któremu Ojcowie Kościoła nadawali wielkie bogactwo znaczeń. Morze [w polskim przekładzie - jezioro] symbolizuje życie obecne i niestabilność świata widzialnego, burza ukazuje każdy rodzaj wstrząsów, trudności, który uciska człowieka. Łódź natomiast przedstawia Kościół zbudowany na Chrystusie i kierowany przez apostołów.

Jezus chce nauczyć uczniów odważnego znoszenia przeciwności życiowych, pokładania ufności w Bogu, w Tym, który objawił się prorokowi Eliaszowi na Chorebie w "szmerze łagodnego powiewu" (1 Krl 19, 12). Fragment ten znajduje następnie ciąg dalszy w geście apostoła Piotra, który - ogarnięty zapałem miłości do Nauczyciela - prosi Go, aby mógł Mu wyjść naprzeciw, idąc po wodzie. "Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: 'Panie, ratuj mnie!'" (Mt 14, 30).

Święty Augustyn, zwracając się w wyobraźni do apostoła, komentuje to tak: Pan "zniżył się i podał ci rękę. Samymi swymi siłami nie możesz się podnieść. Chwyć rękę Tego, kto wyciąga ją do ciebie" (Komentarze do Ps. 95,7: PL 36, 1233). Piotr idzie po falach nie dzięki własnej mocy, ale dzięki łasce Bożej, w którą wierzy, a gdy biorą w nim górę wątpliwości, gdy nie spogląda już na Jezusa, ale boi się wiatru, gdy nie ufa w pełni słowu Mistrza, to znaczy, że oddala się od Niego, a wówczas ryzykuje, że utonie w morzu życia.

Wielki myśliciel Romano Guardini pisze, że Pan "jest zawsze blisko, będąc u korzeni naszego bytu. A jednak musimy doświadczyć naszego związku z Bogiem między biegunami oddalenia i bliskości. Z bliska jesteśmy umocnieniu, z daleka wystawieni na próby" (Zaakceptować samych siebie; Brescia 1992, 71).

Drodzy przyjaciele, doświadczenie proroka Eliasza, który usłyszał przejście Pana i udręka wiary apostoła Piotra pozwalają nam zrozumieć, że Pan - zanim jeszcze Go szukamy lub przywołujemy - jest tym, który wychodzi nam naprzeciw, zniża się z nieba, aby podać nam rękę i unieść w górę, oczekuje tylko, abyśmy zaufali Mu całkowicie.

Prośmy Maryję Pannę - wzór całkowitego zaufania Bogu - aby pośród tak wielu trosk, problemów i trudności, jakie miotają morzem naszego życia, rozbrzmiewały w sercach dające nam pewność słowa Jezusa: "Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się!" i aby wzrastała nasza wiara w Niego.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu wiernym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił zgromadzonych pielgrzymów kolejno po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i po polsku. Wcześniej wyraził zaniepokojenie "dramatycznymi i narastającymi aktami przemocy w Syrii i Libii".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież wzywa do całkowitego zaufania Bogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.