Papież wzywa duszpasterzy i osoby świeckie do współdziałania w Kościele i w świecie

KAI / jk

„Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli w sercach i umysłach tę piękną wizję Kościoła: Kościoła dążącego do misji, w którym jednoczy się siły i w którym idziemy razem, by ewangelizować” – powiedział Ojciec Święty do uczestników watykańskiej Konferencji Przewodniczących i Osób odpowiedzialnych Komisji Episkopatów ds. Świeckich.

Franciszek zaznaczył, że tematyka konferencji zorganizowanej przez Dykasterię do spraw Świeckich, Rodziny i Życia łączy się z kwestią synodalności, a droga, którą Bóg wskazuje Kościołowi, polega właśnie na przeżywaniu komunii i podążaniu razem w sposób bardziej zaangażowany i konkretny. Powinien on żyć jako prawdziwy lud, zjednoczony jedną wiarą w Chrystusa Zbawiciela, ożywiony tym samym Duchem uświęcającym i ukierunkowany na tę samą misję głoszenia miłości miłosiernej Boga Ojca. Papież podkreślił, że Kościół powinien dążyć do tego, aby był ludem zjednoczonym w misji. Podkreślił też, że także formacja ludzi świeckich musi być ukierunkowana na misję, zaś apostolstwo świeckich jest przede wszystkim świadectwem. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Kościół, aby był misyjnym, jest powołany do bycia synodalnym, a współodpowiedzialność świeckich w Kościele ma swą podstawę w wizji Kościoła jako ludu Bożego, którego świeccy są pełnoprawną częścią wraz z wyświęconymi kapłanami. Zaapelował o przywrócenie „eklezjologii integralnej”, w której „wszystko jest zjednoczone przez przynależność do Chrystusa i przez nadprzyrodzoną komunię z Nim i z braćmi, przezwyciężając wizję socjologiczną, która rozróżnia klasy i rangi społeczne i która zasadniczo opiera się na władzy przypisanej każdej kategorii. Należy kłaść nacisk na jedność, a nie na rozdzielenie” – powiedział papież.

Mówiąc o relacji między duchownymi a świeckimi Franciszek podkreślił, że podstawowym elementem przynależności do Kościoła jest bycie chrześcijaninem, co sprawia, że wszyscy są braćmi i siostrami. Przytoczył sformułowanie Dokumentu CELAM z Puebla z 1979 roku: świeccy są mężczyznami i kobietami „Kościoła w sercu świata” oraz mężczyznami i kobietami „świata w sercu Kościoła”.

DEON.PL POLECA

Papież wezwał do wykorzystania otrzymanych darów, tak aby wszyscy wnosili swój wkład w życie Kościoła. Zaznaczył, że „należy zawsze konsultować się z ludźmi świeckimi podczas przygotowywania nowych inicjatyw duszpasterskich na każdym poziomie: lokalnym, krajowym i powszechnym. Należy udzielić im głosu w radach duszpasterskich Kościołów partykularnych. Powinni być obecni w biurach diecezji… I razem z duszpasterzami muszą dawać chrześcijańskie świadectwo w środowiskach świeckich: w świecie pracy, kultury, polityki, sztuki, komunikacji społecznej”. Papież streścił to słowami: świeccy i duszpasterze razem w Kościele, świeccy i duszpasterze razem w świecie. „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli w sercach i umysłach tę piękną wizję Kościoła: Kościoła dążącego do misji, w którym jednoczy się siły i w którym idziemy razem, by ewangelizować; Kościoła, w którym tym, co nas łączy, jest nasze bycie chrześcijanami, nasza przynależność do Jezusa; Kościoła, w którym świeccy i duszpasterze żyją w prawdziwym braterstwie, pracując ramię w ramię każdego dnia, w każdej dziedzinie duszpasterstwa” – powiedział Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Papież wzywa duszpasterzy i osoby świeckie do współdziałania w Kościele i w świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.