Papież zapewnił o swej modlitwie za wysiedlonych z powodu erupcji wulkanu na Karaibach

Papież zapewnił o swej modlitwie za wysiedlonych z powodu erupcji wulkanu na Karaibach
fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
KAI / ml

Ojciec Święty za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolina zapewnił o swej bliskości i solidarności z mieszkańcami Saint Vincent i Grenadyny, wyspiarskiego państwa na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli, dotkniętych przebudzeniem się wulkanu La Soufrière.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Jego Świątobliwość papież Franciszek przesyła zapewnienie o swojej duchowej bliskości wszystkim dotkniętym niedawnym wybuchem wulkanu La Soufrière i wyraża serdeczną solidarność z wieloma osobami przesiedlonymi, zmuszonymi do ewakuacji ze swoich domów i szukania schronienia przed skutkami tej katastrofy. Modląc się szczególnie za personel ratowniczy i wolontariuszy niosących pomoc, Jego Świątobliwość powierza ludność Saint Vincent i Grenadyny miłującej opatrzności Boga wszechmogącego.

Kardynał Pietro Parolin

Sekretarz Stanu

***

Wulkan La Soufrière obudził się na początku kwietnia po niemal pół wieku uśpienia, wyrzucając popiół na wysokość około 10 kilometrów i zmuszając tysiące osób do ewakuacji. Do potężnej erupcji wulkanu La Soufrière doszło w piątek 9 kwietnia. Gruba warstwa popiołu pokrywa obecnie większość obszaru Saint Vincent. Wybuch uśpionego od końca lat 70. wulkanu sprawił, że karaibska wyspa zmieniła się nie do poznania. Okoliczne regiony pokryły się szarawym pyłem. Zanieczyszczenie pochodzenia wulkanicznego nie oszczędziło niczego, co stało mu na drodze - domów, samochodów i dróg. Pył zniszczył uprawy, zanieczyścił wodę i doprowadził do śmierci zwierząt. Konieczna była ewakuacja mieszkańców najbardziej zagrożonych regionów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież zapewnił o swej modlitwie za wysiedlonych z powodu erupcji wulkanu na Karaibach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.