Papież zatwierdził wybór nowego przełożonego Opus Dei

Papież zatwierdził wybór nowego przełożonego Opus Dei
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl / By Bargioni [CC BY-SA 4.0] via Wikimedia Commons)
KAI / kw

Papież Franciszek zatwierdził wybór 72-letniego ks. Fernando Ocáriz Braña na nowego przełożonego prałatury personalnej Opus Dei.

Ks. Fernando Ocáriz, był od 2014 roku wikariuszem pomocniczym Opus Dei, a od 1994 wikariuszem generalnym. Jest trzecim następcą św. Josemaríi na czele tej prałatury personalnej. Zastąpi zmarłego 12 grudnia ubiegłego roku bpa Javiera Echevarríę.

Ks. Fernando Ocáriz urodził się w Paryżu, 27 października 1944, w rodzinie hiszpańskiej zbiegłej do Francji ze względu na wojnę domową w Hiszpanii. Jest najmłodszym z ośmiorga rodzeństwa.

Uzyskał tytuł magistra fizyki na Uniwersytecie Barcelony (1966) i teologii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w 1969 roku, a następnie doktorat na Uniwersytecie Nawarry w 1971 roku.

W tym samym roku został wyświęcony na kapłana. Studiując w Rzymie mieszkał razem ze św. Josemaria Escrivą, założycielem Opus Dei. W swoich pierwszych latach kapłaństwa oddawał się szczególnie duszpasterstwu dzieci i młodzieży.

Od 1986 roku był konsultorem Kongregacji Nauki Wiary, od 2003 Kongregacji ds. Duchowieństwa a od 2011 Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Od 1989 roku był członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej. W latach osiemdziesiątych należał do założycieli Papieskiego Uniwersytetu św. Krzyża w Rzymie.

Utworzone w 1928 roku Opus Dei od 1982 roku posiada wyjątkowy w Kościele status prałatury personalnej. Należy do niej obecnie około 94 tys. osób, w tym około 91 tys. świeckich i 2 tys. księży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież zatwierdził wybór nowego przełożonego Opus Dei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.