Papież zdecydował: Polak będzie nuncjuszem apostolskim w Turcji

Papież zdecydował: Polak będzie nuncjuszem apostolskim w Turcji
Abp Marek Solczyński Fot. Oskarjuc / Wikipedia / CC BY-SA 3.0
PAP / KAI / mł

Papież Franciszek mianował arcybiskupa Marka Solczyńskiego nuncjuszem apostolskim w Turcji - poinformował w środę Watykan. Ostatnio przez prawie pięć lat watykański dyplomata pełnił tę funkcję w Tanzanii.

Abp Solczyński rozpoczął pracę w watykańskiej dyplomacji w 1993 roku. Pracował w nuncjaturach apostolskich w Paragwaju, Rosji, przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, w Turcji, Czechach i Hiszpanii.

Od 2011 roku był nuncjuszem apostolskim w Gruzji, a następnie także jednocześnie w Armenii i Azerbejdżanie. W 2017 roku Franciszek mianował go nuncjuszem w Tanzanii.

Urodzony 7 kwietnia 1961 w Stawiszynie polski dyplomata w służbie papieskiej przyjął święcenia kapłańskie 28 maja 1987 z rąk kard. Józefa Glempa i jest kapłanem archidiecezji warszawskiej. Po dwóch latach pracy duszpasterskiej w 1989 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. Równocześnie studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie obronił doktorat z prawa kanonicznego.

W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pozostaje od 1 kwietnia 1993, pracując w przedstawicielstwach papieskich w Paragwaju, Rosji, przy ONZ w Nowym Jorku, Stanach Zjednoczonych, Turcji, w Czechach i Hiszpanii. 26 listopada 2011 Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Gruzji i arcybiskupem tytularnym. Był także akredytowany w Armenii i Azerbejdżanie. Natomiast 25 kwietnia 2017 papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Tanzanii. Zna języki francuski, angielski, hiszpański, rosyjski i czeski.

PAP / KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież zdecydował: Polak będzie nuncjuszem apostolskim w Turcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.