Pariarcha Eliasz II przejdzie operację w Niemczech
(fot. დავით ასრიაშვილი / wikimedia.org)
KAI / ml
Na 13 lutego wyznaczono operację patriarchy Eliasza II w Niemczech. 84-letni zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego (GKP) pod koniec grudnia ub.r. przeszedł zakażenie wirusowe, które wywołało z kolei zapalenie woreczka żółciowego.
Już wówczas opiekujący się nim lekarze radzili mu wyjazd na leczenie - nie po raz pierwszy zresztą - do Niemiec. Patriarcha odmówił jednak, ale do Gruzji przyleciał wówczas lekarz niemiecki, który wcześniej nim się zajmował i to on zalecił przeprowadzenie obserwacji w Niemczech. Obecnie lekarze gruzińscy również uznali, że niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
Oświadczenie Patriarchatu Gruzińskiego, cytowane przez agencję Interpressnews.ge, stwierdza, że "8 lutego zakończono obserwacje kliniczno-laboratoryjne i instrumentalne, a na podstawie uzyskanych danych potwierdzono konieczność ingerencji chirurgicznej". Ustalono, że operacja ma się odbyć 13 bm.
Arcybiskup Mcchety i Tyflisu (Tbilisi) oraz patriarcha-katolikos całej Gruzji Eliasz II (Erekle Guduszauri-Sziolaszwili) jest obecnie najdłużej sprawującym swój urząd zwierzchnikiem autokefalicznego Kościoła prawosławnego na świecie. W grudniu br. minie 40 lat od czasu, gdy objął swój urząd.
Przyszły zwierzchnik urodził się 4 stycznia 1933 w mieście Ordżonikidze (obecnie: Władykaukaz; stolica Północnej Osetii). W kwietniu 1957 wstąpił do klasztoru, gdzie otrzymał imię Eliasz, a 10 maja 1959 przyjął święcenia kapłańskie. W następnym roku ukończył studia w Moskiewskiej Akademii Teologicznej. 25 sierpnia 1963 Święty Synod GKP mianował go biskupem Batumi i Szemokmedi, a 1 września 1967 - biskupem Suchumi i Abchazji; w 2 lata później obdarzył go godnością metropolity. 23 grudnia 1977, po śmierci patriarchy Dawida V, wybrano go nowym zwierzchnikiem gruzińskiego prawosławia, 143. w jego dziejach. W dwa dni później podczas się uroczystej intronizacji oficjalnie objął władzę w swym Kościele.
W niepodległej Gruzji jest jedną z najbardziej wpływowych osób w życiu nie tylko religijnym, ale także społecznym i politycznym. Gdy kilka lat temu opowiedział się za przywróceniem w kraju monarchii, po starannym wyborze ewentualnego kandydata na króla, niemal wszyscy politycy zaczęli rozważać taką możliwość, choć jednocześnie z badań wynika, że prawie 60 proc. mieszkańców kraju sprzeciwia się takiej idei. Od ponad 10 lat kilka razy w roku w Tbilisi lub w Mcchecie masowo chrzci trzecie i następne dzieci z gruzińskich prawosławnych rodzin wielodzietnych - dotychczas ochrzcił ich ponad 20 tys., co, według danych statystycznych, przyczyniło się do wzrostu dzietności i przyrostu naturalnego w Gruzji.
W dniach 2-7 września 2005 patriarcha Eliasz II odwiedził Polskę na czele delegacji swego Kościoła.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł