Paryż: 1300 pro-liferów na III Forum "One of us"

Paryż: 1300 pro-liferów na III Forum "One of us"
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

Ponad 1300 osób z 28 krajów Europy spotka się 12 marca w Paryżu na III Forum Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka "One of us". Jednym z wiodących tematów będzie sprawa surogacji. Wręczona zostanie także nagroda osobie zasłużonej w kwestii obrony życia.

"Forum umożliwia spotkanie naszego środowiska - pokażemy, że chcemy współpracować, ale także zademonstrujemy fakt, że przestaliśmy być obojętni na ignorowanie naszego głosu w instytucjach europejskich" - mówi Jakub Bałtroszewicz. Sekretarz generalny Federacji "One of us" odwołuje się do reakcji Komisji Europejskiej, która odrzuciła wszystkie postulaty legislacyjne Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej "Jeden z nas" (pod inicjatywą, która miała przeszkodzić wypływaniu pieniędzy unijnych na programy niszczące życie ludzkie złożono w 2014 roku ponad 1,9 mln podpisów, z czego ponad 1,7 mln zweryfikowano jako ważne; zgodnie z Traktatem Lizbońskim, do rozpoczęcia prac w Komisji Europejskiej wymagany był milion podpisów). Do tej pory sprawa czeka na finał w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Bałtroszewicz przewiduje, że jednym z palących tematów, który podejmie Forum będzie kwestia surogacji. "Uważam, że surogacja powinna zostać jak najszybciej zakazana na terenie Unii Europejskiej. Nie może być tak, że ludzie, którzy mają pieniądze mogą wykorzystywać kobiety do tego, by rodziły im dzieci. Takie uprzedmiotowianie kobiety jest po prostu naganne" - mówi sekretarz generalny Federacji "One of us" i dodaje, że w części krajów członkowskich UE kwestie surogacji są nieuregulowane a w związku z tym proceder jest dozwolony.

DEON.PL POLECA

Ponieważ Forum będzie obywało się w Paryżu, a we Francji bardzo żywa jest debata związana z eutanazją, to z pewnością podniesione zostaną kwestie związane z kresem życia. Ponadto każde Forum "Jeden z nas" podtrzymuje temat, który dał początek ruchowi. "Żądamy, żeby pieniądze podatnika europejskiego nie były przeznaczone na eksperymenty na embrionach. Aby prywatne instytucje nie mogły z tych pieniędzy dokonywać aborcji w krajach trzeciego świata" - mówi Bałtroszewicz podkreślając, że Komisja Europejska nie ma prawa finansować takich organizacji jak Internatonational Planned Parenthood Federation czy Marie Stopes International, które za pieniądze Europejczyków przeprowadzają aborcje w Indiach, Bangladeszu czy krajach Ameryki Południowej.

Jakub Bałtroszewicz podkreśla, że z roku na rok rośnie zainteresowanie działaniami federacji zrzeszającej europejskie organizacja pro-life. Na pierwszym tego typu spotkaniu w Krakowie było niespełna 200 osób, rok później w Madrycie dwa razy więcej. Na tegorocznym forum ma się pojawić 1300 uczestników, ale zainteresowanie było znacznie większe, a organizatorzy musieli odmawiać rejestracji ze względu na brak miejsc.

Federacja "Jeden z nas" ustanowiła nagrodę, którą każdego roku chce przyznawać osobie czy instytucji szczególnie zasłużonej w kwestiach związanych z obroną życia. W tym roku nominowanymi do wyróżnienia są m.in. znana w Polsce obrończyni życia z Kanady - Mary Wagner, która za swoje działania aktualnie przebywa w więzieniu; japoński noblista Shin'ya Yamanaka, który udowodnił, że komórki macierzyste można pozyskiwać z dojrzałych komórek ciała, a nie z zarodków; popularny włoski śpiewak Andrea Bocelli, który otwarcie i odważnie mówi o tym, że lekarze namawiali jego matkę, by go zabiła, gdy dowiedzieli się, że urodzi się niewidomy. Do nagrody nominowana jest także młoda matka z Tajlandii, która była surogatką dla bogatej australijskiej pary; jedno z urodzonych przez nią bliźniąt ma Zespół Downa - australijska para wzięła tylko dziecko zdrowe, drugie pokochała Tajka i aktualnie je wychowuje.

"Spośród tych osób chcemy wybrać tę, która w sposób szczególny może stać się symbolem walki o godność człowieka, symbolem walki o życie" - zapowiada Bałtroszewicz.

Historyczny kongres, na którym powołano Europejską Federację dla Życia i Godności Człowieka "One of us" odbył się w 2013 roku w Krakowie. Do Federacji należą 34 organizacje pro-life z 19 europejskich krajów. Polskę w Federacji reprezentują dwie organizacje - kierowana przez Bałtroszewicza Fundacja "Jeden z nas" oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka inż. Antoniego Zięby z Krakowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Paryż: 1300 pro-liferów na III Forum "One of us"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.