Patriarcha Bartłomiej dostrzega renesans religii

Patriarcha Bartłomiej dostrzega renesans religii
(fot. Pvasiliadis [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)])
KAI / df

Ekumeniczny patriarcha Bartłomiej jest przekonany, że „odradzanie się religii jest dynamicznym ruchem duchowym”. Według ekumenicznej agencji Pro Oriente z Wiednia, honorowy zwierzchnik prawosławia podkreślił to w ramach prowadzonej online na uniwersytecie Capodistrias w Atenach drugiej międzynarodowej konferencji na temat „dyplomacji religijnej”.

Bartłomiej stwierdził, że religii nie można „odsuwać na bok”. Sytuacje, w których religia jest „wykorzystywana” jako rzekome uzasadnienie wybuchów przemocy, nazwał „aberracją”. Przekonywał, że religie powinny być raczej skutecznymi instrumentami wspólnoty i współpracy. Sposobem na osiągnięcie tego jest dialog międzyreligijny.

Celem religii jest sprowadzenie Bożego pokoju na ziemię, a jednocześnie odrzucenie wszelkiej przemocy, która jest produktem ubocznym chorobliwej rzekomej religijności, powiedział prawosławny patriarcha. Przypomniał, że wyzwaniem „na dziś” jest stworzenie „kultury solidarności”, „solidarności, która odnosi się do chrześcijańskiego braterstwa” i musi być „sztandarem dnia dzisiejszego”.

Patriarcha Bartłomiej podkreślił też znaczenie dialogu międzyreligijnego i przestrzegł, że ten, kto chce zerwać ten dialog, służy „mrocznym celom”. Przy tej okazji wyraził ubolewanie, że internet jest często nadużywany do szerzenia „nienawiści i fanatyzmu”.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Patriarcha Bartłomiej dostrzega renesans religii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.