Patriarcha Bartłomiej I: poszanowanie wobec stworzenia i jego ochrona są wymiarem naszej wiary

Patriarcha Bartłomiej I: poszanowanie wobec stworzenia i jego ochrona są wymiarem naszej wiary
(fot. Massimo Finizio [CC BY 3.0])
1 rok temu
KAI / df

Zmiany klimatyczne i aktualna polityka wobec środowiska naturalnego świadczą o tym, że "świat stanowi jedną całość, gdyż nasze problemy mają charakter globalny i są wspólne dla wszystkich". Dlatego, aby chronić się przed zagrożeniami, konieczna jest wspólna droga i wspólne działania.

Podkreślił to ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I w liście pasterskim z okazji obchodzonego 1 września Dnia Stworzenia. "Jest rzeczą nie do pomyślenia, aby ludzkość świadoma wielkości tej problematyki zachowywała się w dalszym ciągu tak, jakby nic o tym nie wiedziała", stwierdził honorowy zwierzchnik światowego prawosławia.

Po raz kolejny patriarcha Bartłomiej ostro skrytykował panujący model rozwoju gospodarczego "z fetyszyzmem dyktatorów wzrostu gospodarczego i maksymalizowania zysków". W dalszym ciągu panuje jeszcze pogląd, że "nie ma innej opcji" i nieprzystosowanie się do nieubłaganej logiki gospodarczej prowadzi do niekontrolowanych sytuacji społecznych i gospodarczych.

"Ale taki pogląd jeszcze bardziej zaostrzył problemy ekologiczne i społeczne, a jednocześnie niedoceniane są, lub dyskredytowane alternatywne możliwości rozwoju i siła społecznej solidarności oraz sprawiedliwości", napisał patriarcha Bartłomiej. Podkreślił też, że "troska o ochronę i zachowanie dzieła stworzenia i wkład na rzecz sprawiedliwości społecznej są z sobą nierozłącznie związane".

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola przypomniał też postać swego poprzednika Dymitriosa (Dymitra), który przed 30 laty zaprosił "cały świat prawosławny i chrześcijański", aby 1 września "modlić się do Stwórcy świata: z wdzięcznością za wielki dar stworzenia świata i prośbą o jego ochronę oraz zbawienie". Ta inicjatywa została przyjęta z wdzięcznością w 1992 roku przez cały świat prawosławny, dołączyły do niej także lokalne Kościoły katolickie i ewangelickie.

"Jest sprawą ważną, aby ta inicjatywa nie ograniczała się tylko do wiernych prawosławnych, bowiem jest skierowana do wszystkich ludzi dobrej woli", napisał w swoim liście pasterskim patriarcha Bartłomiej. Przypomniał, że troska o środowisko nie jest żadną działalnością dodatkową dla życia kościelnego, lecz jego wyraźnym wyrazem. "Poszanowanie wobec stworzenia i jego ochrona są wymiarem naszej wiary oraz treścią naszego życia w Kościele i dla Kościoła", a samo życie Kościoła jest "przeżywaną ekologią" - "czynnym szacunkiem wobec stworzenia i troską o nie".

Bartłomiej przypomniał, że dla wspólnoty wiernych natura nie jest obiektem ani materiałem używanym dla zaspokojenia potrzeb jednostki i ludzkości", lecz czymś, co stworzył Bóg jako osoba i Bóg zaprasza nas, abyśmy tę naturę szanowali i chronili". W ten sposób ludzie stali się "współpracownikami" Boga i "administratorami" Jego stworzenia.

Patriarcha zaapelował do Kościoła prawosławnego, aby bardziej aktywnie działał na rzecz praktycznego stosowania ekologicznych i społecznych konsekwencji wiary. Archidiecezje i metropolie, parafie i klasztory powinny prowadzić inicjatywy ekologiczne na rzecz ochrony środowiska i różnorodne programy dotyczące zachowań przyjaznych wobec środowiska. W sposób szczególny należy się zatroszczyć o chrześcijańskie wskazania dla młodzieży, "przygotowując ją do rozwijania etosu ekologicznego i solidarnych zachowań". Wychowanie ekologiczne musi też być bardziej uwzględniane w programach nauczania na wydziałach teologicznych, gdyż "wielkie problemy ludzkości nie mogą być rozwiązywane bez orientacji duchowej".

Dzień 1 września obchodzony jest w Kościele prawosławnym jako Dzień Stworzenia, jest jednocześnie początkiem roku kościelnego.                                   

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarcha Bartłomiej I: poszanowanie wobec stworzenia i jego ochrona są wymiarem naszej wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.