Patriarcha Bartłomiej o przekazaniu mu relikwii św. Piotra: ta decyzja była dla mnie zaskoczeniem

Patriarcha Bartłomiej o przekazaniu mu relikwii św. Piotra: ta decyzja była dla mnie zaskoczeniem
(fot. Nir Hason / CC BY-SA 3.0 / Wikimiedia Commons)
KAI / ms

Na zakończenie uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła (która miała miejsce 29 czerwca) Franciszek przekazał prawosławnej delegacji relikwie św. Piotra, które do tej pory znajdowały się w prywatnej kaplicy papieża w Pałacu Apostolskim.

Darowanie prawosławnemu patriarchatowi Konstantynopola relikwii św. Piotra to nowy kamień milowy na drodze wzajemnego zbliżenia, ważny krok na drodze dialogu miłości zainicjowanego przed ponad 50 laty przez naszych poprzedników - powiedział w wywiadzie dla watykańskich mediów patriarcha Bartłomiej. 

Bartłomiej przyznał, że decyzja papieża była dla niego wielkim zaskoczeniem. Takie wydarzenia bywają zazwyczaj poprzedzone protokolarnymi dyskusjami. Tym razem było inaczej - powiedział patriarcha i zapewnił, że bardzo ceni ten dar, będący przejawem spontaniczności papieża, znakiem prawdziwej miłości braterskiej, która łączy dziś katolików i prawosławnych.

Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia przypomniał, że droga ekumenicznego zbliżenia między dwoma Kościołami dokonywała się do tej pory na dwóch drogach: dialogu miłości i dialogu prawdy. Dar papieża Franciszka otwiera tymczasem trzecią drogę, profetyczną. Patriarcha Bartłomiej przypomina, że św. Piotr był rodzonym bratem św. Andrzeja, który jest patronem patriarchatu Konstantynopola. Po przybyciu relikwii św. Piotra do Konstantynopola dwaj bracia spotykają się mistycznie i uczą nas więzi braterstwa.

W wywiadzie dla watykańskich mediów Bartłomiej wspomniał również o ochronie stworzenia. Podkreślił, że dla jego patriarchatu jest zadanie priorytetowe już od ponad 30 lat. Wynika to zarówno ze względów ekologicznych, jak i teologicznych. Degradacja środowiska naturalnego jest przede wszystkim problemem duchowym, jest grzechem. Dlatego też odpowiedź na ten kryzys powinna być również w pierwszym rzędzie duchowa i musi prowadzić do rozwoju ekologii duchowej.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarcha Bartłomiej o przekazaniu mu relikwii św. Piotra: ta decyzja była dla mnie zaskoczeniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.