Patriarcha Cyryl krytykuje ekstremizm

Patriarcha Cyryl krytykuje ekstremizm
(fot. Serge Serebro / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
Logo źródła: Radio Watykańskie RV / ptt

Patriarcha moskiewski Cyryl wyraził przekonanie, że pokój i porządek w świecie można zbudować jedynie w oparciu o wartości chrześcijańskie. Jednocześnie skrytykował wszelki ekstremizm, w tym także posługujący się retoryką religijną, jak też sekularyzm współczesnego świata.

Cyryl osądził wszelkie próby zdobywania przewagi przez państwa większe kosztem pomniejszenia znaczenia lub istnienia krajów mniejszych. Zdaniem zwierzchnika rosyjskiego prawosławia w dzisiejszym zglobalizowanym świecie, pomijającym znaczenie mniejszych, a liczącym się jedynie z silnymi i wielkimi, coraz bardziej aktualne jest przesłanie chrześcijańskie, jedyne, "które może stać się fundamentem wspólnego życia dla miliardów ludzi różniących się kulturą i innymi cechami".

Patriarcha Cyryl z przykrością skonstatował, że na początku XXI w. rzeczywistością stały się prześladowania chrześcijan, wybuchające tu i ówdzie konflikty na tle religijnym czy narodowym, a także prowokujące ekstremistów oznaki nietolerancji zsekularyzowanych grup wobec wartości sakralnych oraz agresywna propaganda relatywizmu moralnego i postaw konsumpcyjnych. Wezwał on władze i kierownictwo różnych mediów do umacniania pokoju, inspirowania dialogu, odnoszenia się z szacunkiem i delikatnością wobec bliźnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarcha Cyryl krytykuje ekstremizm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.