Patriarcha Cyryl rozpoczął wizytę w Japonii

KAI / im

Od miasta Hakodate na północnojapońskiej wyspie Hokkaido rozpoczął 14 września swą pięciodniową wizytę w Kraju Wschodzącego Słońca patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Podróż ta wiąże się z przypadającą w tym roku setną rocznicą śmierci założyciela Japońskiego Kościoła Prawosławnego (JKP), arcybiskupa św. Mikołaja (Kasatkina; 1836-1912).

Na lotnisku w Hakodate (na południu Hokkaido) patriarchę powitali zwierzchnik JKP, metropolita tokijski i całej Japonii Daniel wraz z grupą duchowieństwa tego Kościoła, ambasador Rosji w Japonii Jewgienij Afanasjew, konsul generalny Rosji w Sapporo Wasilij Saplin i inne osobistości.

Najważniejszym dniem wizyty ma być niedziela 16 września, gdy zwierzchnik RKP będzie przewodniczył liturgii w katedrze tokijskiej pw. Zmartwychwstania, zwanej potocznie Nikolai-do (od imienia abp. Mikołaja). Weźmie też udział jako główny gość w innych uroczystościach z okazji setnej rocznicy śmierci "apostoła Japonii", m.in. odprawi nabożeństwo na jego grobie i na grobach japońskich hierarchów prawosławnych na stołecznym cmentarzu Yanaka.

Na 18 września - ostatni dzień pobytu Cyryla w Japonii - wyznaczono jego spotkania z cesarzem Akihito i premierem Yoshihiro Nodą.

DEON.PL POLECA

Program wizyty przewiduje również prezentację japońskiego tłumaczenia książki głowy RKP "Wolność i odpowiedzialność", a także innej książki po japońsku - o pierwszym rosyjskim mistrzu dżudo i założycielu sambo [rosyjska sztuka samoobrony, podobna nieco do dżudo - KAI] Wasiliju Oszczepkowie (1892-1937). Przez pewien czas kształcił się on w tokijskim prawosławnym seminarium duchownym, które prowadził abp Mikołaj.

Święty Mikołaj (w świecie Iwan Kasatkin; 1836-1912) w 1861 r., na polecenie Świętego Synodu RKP wyjechał na Hokkaido jako kapłan, obsługujący kaplicę przy znajdującym się na wyspie konsulacie rosyjskim. Na miejscu szybko opanował język japoński, co ogromnie ułatwiło mu nawiązywanie kontaktów z miejscową ludnością oraz prowadzenie działalności duszpasterskiej i misyjnej. 10 czerwca 1870 r. założył tam Rosyjską Misję Duchowną i stanął na jej czele. Przetłumaczył na japoński Pismo Święte i wiele ksiąg liturgicznych, zbudował w Tokio cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego.

10 kwietnia 1970 r., w setną rocznicę powstania Misji, Patriarchat Moskiewski ogłosił bp. Mikołaja świętym, przyznając mu tytuł Równego Apostołom. Jednocześnie ogłoszono autonomię JKP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarcha Cyryl rozpoczął wizytę w Japonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.